A A+ A++

Kurs kierowców czołgu T-72, rozpoczęty w listopadzie 2020 roku, organizowany jest przez 34. Brygadę Kawalerii Pancernej w Żaganiu i potrwa do lutego bieżącego roku. Jest on przeznaczony głównie dla pancerniaków z 34BKPanc, ale biorą w nim udział także żołnierze z innych jednostek Czarnej Dywizji, m.in. z 5. kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego. Jego celem jest zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu budowy i eksploatacji uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego, łączność, czy też nauki jazdy. Przed uczestnikami także szkolenie ogniowe.

Porucznik Marta Wieliczko informuje, że adepci, po ukończonym kursie będą znać przepisy ruchu drogowego, zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas użytkowania czołgu, ogólną budowę oraz podstawowe dane taktyczno-techniczne czołgu, zasady eksploatacji czołgu, zakres czynności kontrolno-obsługowych wykonywanych przez kierowcę czołgu. 

Część teoretyczna była dla nas bardzo ważna i ciekawa z uwagi na dużą i różnorodną tematykę szkolenia, która stanowi bardzo ważny element całego szkolenia i przygotowania nas do dalszej nauki, abyśmy mogli w pełni wykorzystać swój potencjał jako kierowcy czołgu T-72” – powiedział kapral Krzysztof Wieczorek z 5 batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego.

Po ukończeniu części teoretycznej szkoleni przed przystąpieniem do części praktycznej wykonali szereg ćwiczeń na trenażerach BESKID 2M/K służących do wyuczenia się takich czynności na czołgu jak ruszanie z miejsca i zatrzymanie, zmiana biegów i wykonywanie skrętów.

Trenażer czołgu BESKID 2M/K | Fot. por. Marta Wieliczko

Trenażery służyły nam do nauki podstawowych umiejętności jazdy, dzięki której łatwiej jest nam przesiąść się do czołgu T-72 i wykonywać wyuczone czynności w terenie. Zdecydowanie przyjemniejsza jest jazda na żywym sprzęcie, ale do tego potrzebne jest bezbłędne opanowanie czynności na trenażerach” – powiedział st. szer. Maciej Chęciński z 34BKPanc.

Podczas części praktycznej kierowcy mają nauczyć się między innymi bezpiecznego użytkowania czołgu, wykonywania podstawowych regulacji w zakresie swoich uprawnień i odpowiedzialności. Lokalizowania oraz usuwania typowych niesprawności w działaniu mechanizmów i układu pojazdu z wykorzystaniem narzędzi i przyrządów będących na wyposażeniu pojazdu, ale również zastosować jazdę dynamiczną w różnych warunkach terenowych w dzień i w nocy i udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Czołgi T-72 trafiły do żołnierzy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu w latach 2017 i 2018. Zastąpiły one wozy Leopard 2A5 i 2A4, które znalazły się w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej (dziś w 1 WBPanc. znajdują się też Leopardy zmodernizowane do wersji 2PL). Przeniesienie Leopardów to skutek podjętej przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2016 r, mającej na celu wzmocnienie jednostek położonych w pobliżu wschodniej granicy Polski. Remonty i modyfikacje czołgów T-72M/M1 obejmą m.in. instalację nowych systemów łączności oraz kamer termowizyjnych.

T-72 nie są tak zaawansowane technologicznie, jak Leopardy, jednak mają swoje atuty.  Dzięki specjalnemu lemieszowi czołg jest w stanie samodzielnie okopać się w terenie. Może też miotać ładunki wydłużone, które pomagają przejść przez pole minowe, no i T-72 jest znacznie mniejszy, a zadaniem żołnierza jest dobrze przygotować się do pełnego wykorzystania sprzętu, jaki został mu przydzielony. Tymczasem T-72 służące w 34BKPanc będą modyfikowane, co ma zwiększyć ich zdolności bojowe. Specjalnie na szkolenie przyjechali instruktorzy do nauki jazdy z Żurawicy i Poznania, z którymi do Żagania dotarły specjalistyczne czołgi do nauki jazdy tzw. SJ-2” – powiedział kpt. Maciej Banaszyński. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW wieku 83 lat zmarł Józef Kujawiak były przewodniczący Rady Miejskiej w Więcborku
Następny artykułKiedy szczepienia dla osób spoza grup priorytetowych? “Najwcześniej w czerwcu”