Naukowcy opracowali badanie krwi umożliwiające wykrycie reakcji immunologicznych pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM), co może pomóc w lepszym zrozumieniu i leczeniu tej choroby.
Szacuje się, że ok. 2,8 mln osób na całym świecie cierpi z powodu choroby autoimmunologicznej mózgu i rdzenia kręgowego upośledzającej mobilność, wzrok, równowagę i czucie. Objawy różnią się w zależności od pacjenta, miejsca uszkodzenia włókien nerwowych oraz intensywności i mogą mieć charakter przerywany lub trwały. Tyle że przyczyny stwardnienia rozsianego (MS – ang. multiple sclerosis) wciąż są nieznane, nie udało się opracować lekarstwa i jedyne, co mogą zrobić lekarze, to łagodzić objawy, pomóc uniknąć nawrotów i poprawić jakość życia.
Mamy jednak pewne wskazówki, tzn. ryzyko rośnie w przypadku osób, w których rodzinie były przypadki zachorowania, a liczne badania wykazały wysoką częstość występowania u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym wirusa Epsteina-Barra. Badanie przeprowadzone w 2022 r. na ponad 10 milionach młodych dorosłych ostatecznie ustaliło tę zależność pod względem epidemiologicznym – zakażenie wirusem EBV zwiększa ryzyko stwardnienia rozsianego 32-krotnie, naukowcy nie odkryli żadnych innych infekcji wirusowych mających podobny wpływ.
Tym samym wirus Epsteina-Barra, znany również jako gorączka gruczołowa lub mononukleoza zakaźna, wyrasta na główny czynnik wywołujący stwardnienie rozsiane. Rozprzestrzenia się on poprzez ślinę i zazwyczaj zakaża dzieci w młodym wieku – objawy są często łagodne i przypominają zwykłe przeziębienie, tj. może wystąpić ból gardła i wysoki poziom zmęczenia. Organizm tak naprawdę nigdy jednak nie usuwa wirusa, tylko w większości przypadków czyni go nieszkodliwym.
U osób chorych na stwardnienie rozsiane odpowiedź immunologiczna na tego wirusa jest nieprawidłowa, co może być odpowiedzialne za tę chorobę. I tu do akcji wkracza opracowany właśnie test krwi, który pozwala oszacować siłę odpowiedzi immunologicznej … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS