A A+ A++

Przepisy prawa pracy warunkują prawo do zadośćuczynienia za mobbing od jego negatywnego wpływu na stan zdrowia pracownika. Taki związek nie jest konieczny przy roszczeniu cywilnym o zadośćuczynienie.

Z przepisów kodeksu pracy wynika, że pracownikowi, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, przysługuje roszczenie o odszkodowanie (art. 943 § 4). Na gruncie k.p. pracownikowi przysługuje także inne roszczenie w związku z mobbingiem – tj. zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę (art. 943 § 3 k.p.). Możliwość dochodzenia zadośćuczynienia z tytułu mobbingu na gruncie k.p. dotyczy jednak wyłącznie tych pracowników, u których mobbing wywołał rozstrój zdrowia.

Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 7 maja 2009 r. (III PK 2/09), możliwość dochodzenia przez pracownika zadośćuczynienia z tytułu mobbingu na gruncie przepisów prawa pracy aktualizuje się wyłącznie w przypadku doznania przez niego rozstroju zdrowia. Rozstrój zdrowia powinien być jednak kwalifikowany w kategoriach medycznych, nie zaś bazować na subiektywnym odczuciu smutku, przygnębienia, żalu czy innych negatywnych emocjach osoby mobbingowanej. Jak wskazuje dale…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWracamy do działań w pracowni H2O
Następny artykułGigabyte Radeon RX 6900 XT AORUS MASTER – poznaliśmy specyfikację nadchodzącej karty graficznej z najwyższej półki