A A+ A++

Sejm uchwalił, że w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę zadośćuczynienia.

Projekt prezydenta został jednomyślnie przyjęty przez posłów.


Chodzi tu o najcięższe skutki wypadków, błędów medycznych czy wręcz przestępstw, kiedy poszkodowany znajduje się w stanie wegetatywnym. Orzecznictwo sądowe nie dopracowało się jednolitego stanowiska, czy w takich sytuacjach należy się rodzinie zadośćuczynienie.

Dylemat ten narastał od 2008 r., kiedy przywrócono po latach osobie bliskiej zmarłego z czyjejś winy (zwykle w wypadku) prawo do zadośćuczynienia od sprawcy lub jego ubezpieczyciela (art. 446 § 4 kodeksu cywilnego). Wtedy pojawiać się zaczęło w sądach stanowisko o możliwości przyznania takiego zadośćuczynienia najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, ale przeżył.

Zauważono, że na przykład trwały stan śpiączki pourazowej, stan wegetatywny lub nieodwracalny rozstrój zdrowia jest podobny w skutkach do śmierci, jeśli chodzi o więzi rodzinne. Na dodatek cierpienie takich osób dotyka najbliższych w dłuższym okresie.

Ale było też przeciwne stanowisko, według k … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTonąca osoba w wodzie! Na miejscu straż pożarna oraz śmigłowiec LPR! Trwają poszukiwania
Następny artykułNajmłodszy zwycięzca w WTCR