A A+ A++

Sylwester i Nowy Rok to jak co roku czas szampańskiej zabawy. Aby to świętowanie przebiegło w miłej atmosferze, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z fajerwerkami. Niewłaściwe posługiwanie się materiałami pirotechnicznymi może zakończyć się poważnym uszkodzeniem ciała. Zadbajmy więc, aby nasza sylwestrowa zabawa była bezpieczna.

W okresie noworocznym często sięgamy po fajerwerki i inne materiały pirotechniczne. Niestety, coroczne wydarzenia wskazują, że wskutek ich niewłaściwego stosowania wiele osób, w tym dzieci, doznaje poważnych obrażeń. Najczęściej powodem są błędy ludzkie, takie jak: niewłaściwe obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi, używanie środków niewiadomego pochodzenia, lub przerabianie czy ich samodzielne wytwarzanie.

Wojewoda lubelski, jak co roku, wydał rozporządzenie w sprawie używania wyrobów pirotechnicznych. Zgodnie z jego zapisami, w celu ochrony życia, zdrowia i mienia osób oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, wprowadzony zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego.

Zakaz obowiązuje od wtorku 26 grudnia 2023 roku do 31 stycznia 2024 roku – z wyjątkiem 31 grudnia 2023 roku i 1 stycznia 2024 roku. Używanie wyrobów pirotechnicznych w Sylwestra i Nowy Rok może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę. Za złamanie tego zakazu może grozić grzywna.

– Przypominamy także, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy, którzy nie zastosują się do tego przepisu, mogą liczyć się z karą nawet do dwóch lat więzienia. Także sprzedaż wyrobów bez oznakowania lub oznaczonych nieprawidłowo, stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny – informuje podkomisarz Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Zadbajmy zatem, aby koniec starego i początek nowego roku był dla nas nie tylko miły, ale przede wszystkim bezpieczny. Zachowajmy szczególną ostrożność przy posługiwaniu się różnego rodzaju wyrobami pirotechnicznymi, i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

przede wszystkim kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych miejscach;

musimy wiedzieć, że fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW, zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy; na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu;

korzystając z petard i sztucznych ogni, przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi; nie używajmy ich w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar lub narazić na niebezpieczeństwo inne osoby;

pamiętajmy, że fajerwerki najlepiej odpalać na gładkiej, równej powierzchni, tak aby nie przewróciły się; pod żadnym pozorem nie wolno odpalać ich z ręki, balkonu czy okna.

nie wolno podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, a także kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, lub stawiać odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, czy wrzucać do ogniska;

pamiętajmy też, aby dzieci i młodzież do lat 18 podczas obsługi znajdowały się pod czujnym okiem osób dorosłych;

nie zapominajmy także o naszych czworonogach, i zadbajmy o to, aby nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Stosując się do wyżej wymienionych zasad, zadbajmy, aby ten szczególny czas spędzić bezpiecznie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Kędzierzyn-Koźle: Wsparcie dla romskich uczniów
Następny artykułDwa wstrząsy