A A+ A++

Bezpieczeństwo podczas grzybobrania to nie tylko wiedza potrzebna do rozróżniania różnych gatunków grzybów, ale także nieprzecenianie swojego zmysłu orientacji w terenie.

Długie spacery na świeżym powietrzu i satysfakcja z odnalezionych grzybów sprawiają, że chętnie wybieramy się do lasu. Szczególnie seniorzy potrafią spędzać tam nawet po kilkanaście godzin.

Pochłonięci zbieraniem leśnego runa często zbaczają z duktów wchodząc w głąb lasu, tracąc orientację. Wszystkie drzewa i krzewy wydają im się identyczne i nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej – mówią policjanci. – Las może okazać się niebezpieczny dla osób lekceważących zasady bezpieczeństwa. Do takich spacerów odpowiednio się przygotujmy. Wybierając się na grzybobranie, powiedzmy o tym rodzinie, aby wiedzieli, gdzie należy nas szukać. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować, gdzie aktualnie przebywamy. Możemy też skorzystać z aplikacji, która pomoże odczytać naszą lokalizację i drogę powrotną do domu.

Na wycieczkę po terenach leśnych wybierajmy wczesną porę dnia. Pamiętajmy także o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami, które są pod naszą opieką. Starajmy się zapobiegać sytuacjom, w których seniorzy samotnie wybierają się do lasu, zwłaszcza wtedy, kiedy wiemy, że mogą potrzebować pomocy medycznej lub nie są osobami samodzielnymi.

Zapamiętujmy też punkty odniesienia i charakterystyczne obiekty, które pomogą nam zorientować się w terenie. Zabierzmy elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność i ułatwią ewentualną akcję poszukiwawczą po zmroku. Miejmy przy sobie leki, które przyjmujemy na stałe, coś do picia i jedzenia, gdyż nie wiadomo, ile czasu spędzimy w lesie. Unikajmy samotnych leśnych wycieczek. Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie i nie traćmy ze sobą kontaktu wzrokowego. Nie znając terenu nie oddalajmy się od głównych duktów, swoich pojazdów lub przystanków komunikacji – dodają funkcjonariusze.

Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas takich spacerów niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie nieprzemakalne obuwie.
Podejrzewając, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku, a natychmiast zaalarmujmy policjantów. Informacja o zaginięciu osoby uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień, kiedy jest dobra widoczność, eliminuje zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwia policyjne czynności i daje większą szansę na szybkie, szczęśliwe zakończenie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja apeluje
Następny artykułO zwiększenie bezpieczeństwa przy Szkole Podstawowej w Płaskiej apelują gminni radni