Dwa lata temu ponad 80 proc. Polaków mówiło w badaniu NFZ, że troszczy się o zdrowie. Jednak mimo tych deklaracji prawie połowa z nas bada się rzadziej niż raz na rok. Z badań diagnostycznych korzystamy niechętnie, nawet jeśli oferowane są bezpłatnie w ramach programów profilaktycznych. W 2021 r. na darmową mammografię zgłosiło się jedynie 35 proc. kobiet. Ponad 8 mln Polaków to palacze, ale z bezpłatnej tomografii komputerowej płuc skorzystało w zeszłym roku tylko 10 tys. osób.
Okazuje się, że nie wystarczy zorganizować badania profilaktyczne. Trzeba do nich jeszcze skutecznie zachęcić. To nie jest łatwe, bo część osób blokuje strach – unikają badań z obawy, że choroba może zostać wykryta. Wolą o niej nie wiedzieć. Trudno przekonać także tych, którym wydaje się, że są zdrowi. Nie rozumieją, dlaczego mieliby się badać, skoro nic im nie dolega.
W tym roku – jak wynika z raportu „Narodowy Test Zdrowia Polaków” – widać poprawę. Ten test to największe badanie zdrowia w polskim internecie, przeprowadzane od trzech lat przez serwis
Medonet. W roku 2022 wzięło w nim udział prawie 230 tys. osób. Raport pokazuje, że w ciągu ostatniego roku 45 proc. Polaków zbadało stężenie cholesterolu, 44 proc. wykonało badanie ogólne moczu, 54 proc. sprawdziło poziom cukru we krwi, 59 proc. wykonało morfologię, a 77 proc. zmierzyło ciśnienie. Znak, że zaczynamy dbać o siebie.
Wiemy, jak skutecznie pomagać pacjentom
Dominika Petelicka-Puwalska, koordynatorka akcji Strefa na Zdrowie Polpharmy
Jesteśmy partnerem pacjentów w dbaniu o zdrowie. Polpharma, jako największa polska firma farmaceutyczna, od lat prowadzi liczne działania promujące zdrowie, w ostatnich latach m.in. kampanie edukacyjne uzyskujące nagrody i docierające do tysięcy pacjentów, takie jak „Ciśnienie na życie”, „Przygotuj się na wstrząs” czy Narodowy Program Wykrywania POChP. Celem trwającego od 10 lat programu Strefa na Zdrowie Polpharmy, który w tym roku objął sześć miast, jest ułatwienie dostępu do badań i porad medycznych pacjentom w wieku powyżej 40. r.ż. Jest to także odpowiedź na coraz dłuższy czas oczekiwania w Polsce na wizytę u specjalisty. Ważne jest, by pomagać w sposób świadomy i realny. Wiemy, jak to robić skutecznie. Dostosowujemy profil badań do bieżących potrzeb pacjentów, wybieramy dogodne miejsca, gdzie można łatwo dotrzeć. Mamy efekty. Podczas 105 akcji przebadanych zostało ponad 20 tys. osób na terenie całej Polski. Te liczby mówią same za siebie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS