A A+ A++

Utrzymanie zdrowia jamy ustnej to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne jest, aby przynajmniej raz na pół roku zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, w celu przeglądu stanu jamy ustnej. Kluczowym zabiegiem może być również higienizacja, którą wykonuje dentysta w Gdańsku. Zabieg jest bezbolesny, a pozwala na utrzymanie zębów w odpowiednim stanie. Co wchodzi w skład tego zabiegu? Dowiesz się z naszego krótkiego artykułu. 

Czym jest higienizacja zębów?

Zabieg higienizacji to oczyszczanie zębów wykonywane w gabinetach stomatologicznych. To niezwykle skuteczny sposób na pozbycie się nalotów i osadów, które często trudno jest usunąć za pomocą domowych środków. W skład zabiegu higienizacji wchodzi kilka procesów, są to:

  • skaling, podczas którego usuwa się kamień nazębny, 
  • piaskowanie, w czasie którego usuwany jest osad i przebarwienia, 
  • polerowanie, gdzie dochodzi do wygładzania zębów, zapobiegając w ten sposób osadzaniu się nalotów,
  • fluoryzacja, czyli lakierowanie, którego zadaniem jest wzmocnienie szkliwa.

Kto powinien zdecydować się na zabieg higienizacji zębów?

Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu higienizacji zębów jest ogólna profilaktyka. Dodatkowo z zabiegu powinny korzystać osoby narażone na powstawanie osadów będących wynikiem palenia, czy nadmiernego spożywania kawy i herbaty. Z higienizacji powinny również korzystać osoby będące w czasie leczenia ortodontycznego, a także ze skłonnością do próchnicy i z kamieniem nazębnym. Zabieg ten powinien być również wykonany przed wybielaniem zębów. 

Stomatolog – co ile wykonywać zabieg higienizacji?

Wielu stomatologów rekomenduje, aby z zabiegu higienizacji zębów korzystać raz lub dwa razy w roku. Oczywiście może okazać się, że dentysta zaleci ich częstsze wykonywanie, a wszystko przez wzgląd na tendencje do powstawania ubytków próchniczych czy nadmierne spożycie cukru, które destrukcyjnie wpływa na stan uzębienia. W sytuacji, kiedy mamy problem z osadem, warto zwrócić się do stomatologa, który dobierze odpowiednie rozwiązanie. Takie problemy są częste u palaczy i osób spożywających kawę i herbatę. 

 

Czy są jakieś przeciwskazania do zabiegu higienizacji?

Zabieg higienizacji zębów, pomimo iż jest bezbolesny i bezpieczny nie powinien być wykonywany u osób cierpiących na schorzenia zębów i jamy ustnej. Zabiegu tego nie wykonuje się również u osób cierpiących na schorzenia takie jak: astma i osteoporoza. Dodatkowo nie powinno się go wykonywać w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży, a także u osób z odwarstwieniem siatkówki oka i z rozrusznikiem serca. Przeciwskazaniem jest również występowanie opryszczki na ustach, a także przy bolesności błon śluzowych jamy ustnej i ran w jej obrębie. Zabiegu higienizacji nie wykonuje się także u osób mających głębokie kieszonki dziąsłowe. Po zabiegu konieczne jest unikanie nadmiernego spożycia kawy i herbaty, a także palenia papierosów. Powinno się również dbać o odpowiednią i regularną higienę jamy ustnej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy informują o niepokojących telefonach
Następny artykułRolnik Pomorza i Kujaw 2021