A A+ A++

W roku 2021 straż pożarna zarejestrowała  18 170 pożarów od urządzeń na paliwa stałe, 280 pożarów od urządzeń na paliwa płynne i 461 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. W sezonie ogrzewczym 2021/2022 (1.10.2021 r. – 31.03.2022 r.) odnotowała 2 435 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 988 osób. Niestety, były też 43 ofiary śmiertelne.

Tegoroczny sezon grzewczy już się rozpoczął. Krajowa Izba Kominiarzy dostrzega zagrożenie związane z falowym powrotem i podłączeniem urządzeń grzewczych na paliwa stałe do przewodów kominowych, które już tych urządzeń nie obsługiwały. Przypomina również właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Przynajmniej raz w roku powinni oni zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń muszą je usunąć.

– Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza nawet 1000 stopni Celsjusza,  a taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców – czytamy w komunikacie wystosowanym przez Marcina Ziombskiego, prezesa KIK, która popiera kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, prowadzoną przez MSWiA oraz PSP, a także kampanię „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” prowadzoną przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy (jej celem jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze).

Zaproś kominiarza

KIK prowadzi także akcję społeczną „Zaproś kominiarza”, nad którą honorowy patronat objął Komendant Główny PSP.

– Tlenek węgla nie bez powodu nazywany jest „cichym zabójcą”. Każdego roku z powodu zatrucia czadem umierają dziesiątki osób, a tysiące ulegają podtruciu. Na stronie www.zaproskominiarza.pl znajdziemy informacje, jak można zapobiec tragedii – dodaje M. Ziombski.

aw

bezpieczeństwo Głos Świdnika kominiarz sadza Świdnik

Last modified: 23 września, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiceszef MSZ o słowach szefowej KE: decydującym głosem głos wyborców, a nie eurokratów
Następny artykułBallerina ruszy na planie jeszcze tej jesieni! Spin-off Johna Wicka z Aną de Armas ma się dobrze