A A+ A++

Pytanie w  sprawie hodowania gołębi w mieście Olecko

Dzień dobry Panie Burmistrzu nazywam się Marcin Podziewski mieszkam w Olecku chciałbym sie dowiedzieć czy w naszym mieście jest zakaz hodowania gołębi chodzi o to że chciałbym kupić lub wydzierzawic prywatna działkę i czy mógłbym postawić na niej gołębnik nie jakiś murowany na fundamentach po prostu zwykły drewniany nie wyższy jak 3.5 m czy potrzebne jest jakieś pozwolenie na to chodzi o to że ta działkę chce kupić badz wydzierzawic tylko że względu na te gołąbki bo jeżeli są jakieś zakazy w naszym mieście to zrezygnuje z tej działki chociaż widziałem że sporo osób trzyma w naszym mieście gołąbki dodam że działka znajduje się między ul Kopernika A sokola

Odpowiedź

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ścisłej zabudowie nie można trzymać zwierząt gospodarskich. Żadne przepisy nie określają, czy gołąb jest zwierzęciem gospodarskim, czy domowym. Prawo nie zabrania hodowli gołębi w miastach, natomiast nakłada na ich właścicieli obowiązek dbania o to, by nie było to uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi. Jako że niezbędne, kłopotliwe i problemowe jest wykazanie tej uciążliwości, sprawy są kierowane do sądu.

Przepisy, które mogą mieć zastosowanie w przypadku niekorzystnego oddziaływania hodowli gołębi na otoczenie, zawiera Kodeks cywilny. Art. 144 K.c. stanowi: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Ocena, czy hodowla gołębi stanowi przekroczenie “przeciętnej miary”, jest uzależniona od konkretnej sytuacji – jej wielkości, wzajemnego umieszczenia gołębnika i budynków itp. Dokonać jej władny jest tylko sąd rejonowy, do którego właściciel narażony na skutki działań wykraczających ponad “przeciętną miarę” w rozumieniu art. 144 K.c., może wystąpić ze skargą negatoryjną przewidzianą w art. 222 2 K.c., żądając, by sąd zobowiązał sąsiada do zaniechania lub ograniczenia takich działań.

Każde „wolno” żyjące zwierzę może przenosić jakieś choroby lub pasożyty, z których część może być niebezpieczna dla człowieka. Dotyczy to również gołębi żyjących w miastach. Elementem związanym z uciążliwością sąsiedztwa gołębi w miastach jest niewątpliwie skutek w postaci „niszczenia odchodami” przez gołębie nieruchomości, jak również rzeczy ruchomych (np. samochodów).

Zapisów o zasadach hodowli gołębi nie znajdziemy w regulaminie utrzymania czystości w gminie, bo nie są to ani zwierzęta gospodarskie, ani domowe. Powstające akty prawa miejscowego mają na celu uzupełnienie przepisów rangi ustawowej, a ich treść może być tylko i wyłącznie wykonaniem przepisów ustaw.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy warto postawić na estoński CIT?
Następny artykułZostawiła list, zabrała ubrania… Policja poszukuje zaginionej, 43-letniej mieszkanki powiatu