A A+ A++
fot.Dom Oczami Brata

O finansowaniu poinformował magistrat, ale radość słychać przede wszystkim w gronie organizatorów takiego wsparcia:

Paweł Bilski: Już mieszkają w nim osoby z niepełnosprawnością, które np. uczą się samodzielnego życia. Mają też możliwość skorzystania z tak zwanej opieki wytchnieniowej całodobowej, a Rodzinny Dom Pomocy to jest taka formuła wsparcia, której w Częstochowie nie było, która daje taką możliwość, że osoby z niepełnosprawnością będą mogły mieszkać w tym domu do końca swoich dni. To jest niesamowicie ważne, aby zabezpieczyć na lata właśnie te osoby.


Mówi Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata w Częstochowie. Utworzenie placówki to nie problem, ale od miesięcy brakowało finansowania jej działalności. Było to możliwe po kwietniowej decyzji wojewody, informuje Tomasz Jamroziński z częstochowskiego magistratu:

Tomasz Jamroziński: Wojewoda śląski podjął decyzję o przyznaniu środków dla Częstochowy na utworzenie pierwszego w mieście Rodzinnego Domu Pomocy dla ośmiu mieszkańców osób z niepełnosprawnością. Na tej podstawie prezydent Częstochowy, zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej na świadczenie usług opiekuńczych i bytowych w formie Rodzinnego Domu Pomocy, podjął decyzję o przyznaniu środków dla Fundacji Oczami Brata. Dzięki temu środki na prowadzenie Rodzinnego Domu Pomocy będą pochodzić mniej więcej w połowie ze środków miejskich, ministerialnych plus odpłatność podopiecznych Rodzinnego Domu Pomocy.

Rodzinny Dom Pomocy, który miał działać już od stycznia tego roku, docelowo da schronienie i opiekę 8 osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Celem fundacji jest wybudowanie w Częstochowie jeszcze dwóch takich placówek. Ambicje są spore, bo i potrzeby w tym zakresie stale rosną:

Paweł Bilski: Zależy nam na tym, aby zbudować od podstaw właśnie takie budynki, które są dostępne dla osób z niepełnosprawnością, gdzie nie ma progów, gdzie jest winda, gdzie mamy toalety dostosowane do potrzeb osób o różnej niepełnosprawności. Pamiętajmy, że dostępność nie tylko dotyczy osób z niepełnosprawnością, tylko np. rodziców z dziećmi. Każdy z nas z kolei może potrzebować właśnie takiej dostępności, ale zależy nam na tym, aby budować tak rzeczywiście kolejne domy po to, aby one też były kameralne, tworzyć tutaj taką rodzinną atmosferę i mam nadzieję, że to się uda.

Dodaje Paweł Bilski z Fundacji Oczami Brata. To nie koniec działań fundacji. W przyszłości planuje ona stworzyć w każdej dzielnicy Częstochowy mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością.

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRury Przepustowe: Bezpieczeństwo i Trwałość w Nowoczesnym Budownictwie Podziemnym
Następny artykułProkuratura wszczyna śledztwo ws. szefa KRRiT. “Przekroczenie uprawnień”