1 godz. 21 minut temu
W 2023 roku zaczną się kontrole. Zapowiedział to już Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Co będą sprawdzać kontrolerzy? Stosowane metody ogrzewania i to, czy składając deklarację do bazy CEEBA, napisaliśmy prawdę.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to baza danych, która uruchomiona została w 2021 roku jak jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstał w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Znajdują się w niej wszystkie informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Celem jej stworzenia jest przede wszystkim poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: “kopciuchów”.
CEEB zbiera informacje od właścicieli /zarządców budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła. Ci na złożenia obowiązkowej deklaracji mieli wstępnie czas od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku. Termin został jednak przedłużony i na spóźnialskich czekano także jeszcze we wrześniu.
Czytaj również: Deklaracje do CEEB. Tam złożono najmniej dokumentów
Jak zapowiadano, jeśli ktoś nie złożył deklaracji, może zostać ukarany grzywną do 500 zł.
Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może być jeszcze większa – nawet do 5 tys. zł. Warto też pamiętać o tym, że deklaracja jest wymagana w sytuacji, kiedy chcielibyśmy skorzystać z dotacji na wymianę pieca na gazowy, czy innych zielonych programów. Jej brak blokuje nam drogę do skorzystania z dotacji czy programów. Dodatkowo nie będziemy mogli wtedy także skorzystać z niższych cen węgla.
Złożenie wspomnianej deklaracji to był pierwszy etap, następnym będą kontrole, które zaplanowane zostały na pierwszy kwartał 2023 r. Mają dotyczyć m.in. stanu technicznego kontrolowanych budynków mieszkalnych oraz sprawdzenia zgodności złożonej deklaracji CEEB z rzeczywistością. Prowadzić będą je uprawnione do tego osoby m.in. pracownicy gminy, kominiarze czy inspektorzy ochrony środowiska.
– W ramach kolejnego etapu CEEB chcielibyśmy przeprowadzić audyt termoenergetyczny budynków, który dałby realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne – poinformował media minister Waldemar Buda.
Kontrole mają zapewnić … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS