W czwartek w Polsce pierwszy raz od sześciu lat można było oglądać obrączkowe zaćmienie Słońca. W Polsce było widoczne jedynie jako zaćmienie częściowe, z niewielkim procentem zakrycia tarczy słonecznej – maksymalnie 16 proc.
Wspólne obserwacje zaćmienia
W Toruniu w czwartek Księżyc zakrył – w maksimum – 12 proc. tarczy Słońca. Zaćmienie zaczęło się o godz. 11.48, a maksimum osiągnęło o 12.49. Skończyło się o 13.53. Oglądano je w różnych miejscach. Wspólną obserwację przy Domu Studenckim nr 7 przy ul. Gagarina prowadzili studenci i entuzjaści astronomii.
Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego rozstawiono teleskop, przez który można było oglądać zaćmienie. Obserwacje poprowadzili zaprzyjaźnieni nauczyciele, koordynatorzy Astrobazy w Unisławiu. Obserwacje były prowadzone także przy Astrobazach w całym województwie, m.in. w Świeciu, Gniewkowie, Kruszwicy, Radziejowie, Golubiu-Dobrzyniu czy Dobrzyniu nad Wisłą.
Zaćmienie Słońca
Zaćmienia Słońca są efektem ruchu obiegowego Księżyca wokół Ziemi. Gdy nasz satelita znajdzie się między planetą a gwiazdą, zasłania część jej tarczy. Najbardziej spektakularne są zaćmienia całkowite, kiedy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta przez Księżyc i dookoła widać tzw. koronę słoneczną. Ostatnie takie zaćmienie w Polsce można było oglądać w 1954 roku z okolic miejscowości Suwałki i Sejny. Następne zaćmienie całkowite będzie w naszym kraju w 2075 roku. Z kolei następne zaćmienie obrączkowe widoczne z Polski datuje się dopiero na 2135 rok.
Zaćmienia częściowe są częstsze. Ostatnie dobrze widoczne było w marcu 2015 roku, a następne ma być w październiku 2022 roku.
*Korzystałam z Urania – Polski Portal Astronomiczny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS