Jeśli będziecie obserwować zaćmienie Słońca, podzielcie się zdjęciami. Można je nadsyłać na nasz adres: [email protected]
Wszystko rozpocznie się w czwartek, 10 czerwca, ok. godz. 11.44, faza kulminacyjna nastąpi godzinę później – o 12.45, a całość zakończy się przed godz. 14. Godziny będą lekko się różnić w zależności od miejsca, z jakiego będziemy obserwować zaćmienie Słońca. Na zachodzie Polski wcześniej, a na wschodzie troszkę później.
Zaćmienie Słońca fascynowało ludzi od wieków. Nagłe ciemności pojawiające się w środku dnia kiedyś mogły być uzasadnione jedynie boską interwencją. Teraz wiemy, że zjawisko to jest o wiele łatwiejsze do wytłumaczenia. Aby zaszło, wystarczy, żeby Księżyc znalazł się między Ziemią a Słońcem. To, jak duża powierzchnia Słońca zostaje zakryta, uzależnione jest, po pierwsze, od lokalizacji, w której prowadzone są obserwacje, a po drugie, od odległości Księżyca od Ziemi.
Częściowe zaćmienie Słońca
– Niestety, tym razem nie będzie to pełne zaćmienie Słońca, tylko pierścieniowe. Oznacza to, że w momencie zaćmienia Księżyc będzie na swojej orbicie prawie w najdalszym punkcie oddalenia od Ziemi. Przez to nie będzie w stanie całą swoją tarczą zakryć Słońca. Wręcz można powiedzieć, że zatopi się on w tarczy naszej dziennej gwiazdy – mówi Sławomir Matz, którego pasją jest astronomia i obecnie dzieli się nią z innymi poprzez projekt “Gwiazdy w dłoniach”.
Jak najlepiej cieszyć się obserwacją zaćmienia Słońca? – Najlepiej skorzystać z przedmiotów, które możemy mieć w domu. Umożliwić obserwację mogą zdjęcia RTG, stare klisze z aparatów analogowych czy szybki z maski spawalniczej. Chodzi o to, żeby blask Słońca maksymalnie ściemnić. Niestety, przeciętne okulary przeciwsłoneczne nie mają aż takiej mocy – wyjaśnia Sławomir Matz.
Zaćmienie Słońca 2021. Gdzie je zobaczyć?
Jeżeli ktoś nie posiada odpowiedniego sprzętu albo po prostu nie znajdzie jutro czasu na patrzenie w niebo, może śledzić zaćmienie na kanale YouTube prowadzonym przez Sławomira Matza lub oglądać transmisję organizowaną przez Obserwatorium Astronomiczne UAM, które za pomocą teleskopu Zeiss będzie po godz. 12 pokazywało to niezwykłe zjawisko na Facebooku Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS