A A+ A++

Wiedza na temat przyczyn, objawów oraz leczenia zaćmy i jaskry jest ważna z trzech powodów. Po pierwsze, to dwie odrębne jednostki chorobowe, które skutkować mogą utratą wzroku. Po drugie, w leczeniu obu istotny jest czas.

Po trzecie, wreszcie,  odwlekanie operacji zaćmy może przyczynić się do ataku jaskry – sztywna, gruba i twarda soczewka powoduje ucisk naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Czym jest zaćma

Zaćma polega na stopniowym mętnieniu soczewki, aż do momentu, w którym staje się ona całkowicie nieprzezierna. Proces ten postępuje powoli. Jeśli zmętnienie pojawia się najpierw w centralnej części soczewki, doskwiera nam nieostre, rozmyte widzenie przy czytaniu lub obserwacji odległych przedmiotów. Ale jeżeli soczewka mętnieje najpierw w części obwodowej, przez dłuższy czas możemy nie doświadczać żadnych kłopotów ze wzrokiem. Dlatego jeśli mamy zaćmę w wywiadzie rodzinnym, powinniśmy być pod stałą opieką okulistyczną. To bardzo ważne, ponieważ lekarz okulista jest w stanie gołym okiem zauważyć zmiany zwyrodnieniowe soczewki, sygnalizujące rozwój zaćmy, czyli biel źrenicy, lub jej stopniowe blednięcie.

Do pierwszych objawów zaćmy należą m.in.:

  • widzenie przedmiotów „jak przez brudną szybę” albo “przez mgłę”,
  • pogorszenie widzenia na odległość,
  • problemy z rozróżnianiem barw,
  • dwojenie się obrazu podczas patrzenia jednym okiem,
  • wrażenie lepszego widzenie w pochmurne dni.

Czym jest jaskra

W przebiegu jaskry degeneracji podlegają włókna nerwowe odpowiedzialne za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu. Proces ten może przebiegać powoli, ale może nam się także przytrafić bardzo gwałtowny i spektakularny atak jaskry.

Powoli rozwija się jaskra pierwotna z otwartym kątem przesączania. To około 85-90% przypadków jaskry. Choroba rozwija się obuocznie, będąc efektem działania takich czynników, jak:

  • podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe,
  • wiek powyżej 40 roku życia,
  • krótkowzroczność powyżej 4 dioptrii,
  • cienka rogówka.

Dzwonkiem alarmowym są dolegliwości, które często umykają naszej uwadze, czyli światłowstręt, łzawienie oczu, mroczki przed oczami czy zawężające się pole widzenia.

Ostry atak jaskry możliwy jest w przebiegu innej odmiany choroby – jaskry z zamykającym się kątem przesączania. Spowodowany jest on gwałtownym wzrostem ciśnienia w oku a objawia się:

  • bardzo silnym bólem oka i głowy,
  • nudnościami i wymiotami,
  • nieprzyjemnym odczuciem, że gałka oczna jest twarda jak kamień,
  • zaburzeniami widzenia.

Atak w bardzo krótkim czasie doprowadzić może do zaniku włókien nerwowych siatkówki i ślepoty, dlatego interwencja medyczna musi być natychmiastowa!

Jak się leczy zaćmę

Zaćmę leczy się wyłącznie operacyjnie. Konieczne jest usunięcie soczewki własnej i wszczepienie soczewki sztucznej. Można to zrobić na każdym etapie mętnienia soczewki, ale maksymalny ubytek widzenia nie powinien przekraczać 30-40%. Im dłużej zwleka się z operacją, tym większe ryzyko powikłań oraz trudniejszy do zniesienia dyskomfort widzenia.

Możemy zdecydować się na: 

  • Fakoemulsyfikację zaćmy – usunięcie soczewki za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.
  • Femtoemulsyfikację zaćmy – operację wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym, polegającą na wykonaniu mikronacięć (tzw. portów) w rogówce i usunięciu przez nie zmętniałej soczewki a następnie wprowadzeniu nowej.

Jeśli zdecydujesz się na zabieg w prywatnej placówce, możesz wybrać wszczepienie soczewek z grupy PREMIUM, czyli takich które prócz zaćmy usuną również wadę sferyczną (krótko-/dalekowzroczność) i wyrównają niezborność (astygmatyzm) w czasie jednego zabiegu.

Jak leczy się jaskrę 

Im wcześniej jaskra zostanie rozpoznana, tym większa szansa na spowolnienie jej postępu i zachowanie wzroku. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeśli konieczne jest leczenie operacyjne, mamy do wyboru:

  • zabiegi chirurgii tradycyjnej,
  • zabiegi chirurgii laserowej,
  • diatermię (punktowe nagrzewanie tkanek za pomocą silnego pola elektromagnetycznego) lub selektywne przymrażanie odpowiednie fragmentów tkanek oka.

Operacje przeciwjaskrowe mają jedno zadanie: sprawienie, aby ciecz wodnista znalazła nową drogę odpływu z oka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaraton Warszawski po raz 45. Całkowicie nowa trasa i start w samym centrum miasta
Następny artykułDamian Schulz atakującym LUK Lublin