A A+ A++

Już w 2018 roku WHO alarmowało, iż istotne problemy ze wzrokiem ma ponad 250 mln osób.

Dane GUS potwierdziły, że również w skali Polski liczby są dość niepokojące. Praktycznie co drugi Polak ma kłopoty ze wzrokiem. Nie mamy najnowszych danych, ale bazując na własnych doświadczeniach, możemy przypuszczać, że sytuacja nie uległa poprawie. Co gorsza problem, nie dotyczy już tylko seniorów. Mówi się już w stosunku do dzisiejszych dzieci, o całym pokoleniu zagrożonym noszeniem okularów.

Z czego biorą się choroby narządu wzroku? Czy można im przeciwdziałać?

Narząd wzroku jest bardzo skomplikowany, a co za tym idzie, może być wiele przyczyn problemów. Choroby narządu wzroku mają wielorakie podłoże: część chorób może być dziedziczona, inne powiązane są z trybem naszego życia np. nieodpowiednia dieta, spędzanie długich godzin przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora, jeszcze inne związane są z bardzo powszechnymi chorobami takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca. Nie bez wpływu pozostaje również przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, przy jednoczesnym ograniczeniu czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Tutaj szczególna uwaga do rodziców – zadbajmy o to by dzieci częściej bawiły się na zewnątrz.
Kolejne przyczyny problemów ze wzrokiem to towarzyszące ludzkości od zarania dziejów zakażenia wirusowe i bakteryjne.

Części chorób poprzez własne zachowania i dobre nawyki możemy przeciwdziałać lub opóźniać ich rozwój. Zmiana, nawet drobna może znacząco pomóc. Osoby pracujące na co dzień przed komputerem powinny robić sobie krótkie przerwy co godzinę, odsuwając wzrok od ekranu i spoglądając np. przez okno, przez chwilę skoncentrować wzrok na oddalonym punkcie. Podczas pracy lub korzystania z ekranów czy monitorów należy zadbać o dobrej jakości oświetlenie. Należy stosować zdrową dietę i chronić oczy przed słońcem. Jako podstawę profilaktyki należy traktować regularne wizyty kontrolne u okulisty. Badania profilaktyczne należy wykonywać niezależnie od wieku. Wiele chorób narządu wzroku rozpoznana już na wczesnym etapie podatnych jest na leczenie, pozwala to uniknąć nieodwracalnych zmian, niemożliwych do cofnięcia. Niestety pacjenci często lekceważą niepokojące objawy i zwlekają z pójściem do specjalisty, co niekiedy doprowadza do nieodwracalnych zmian lub trudności w leczeniu.

Dlaczego choroby takie jak zaćma, AMD czy zespół suchego oka są tak częste wśród pacjentów?

Każdą z tych jednostek chorobowych powinniśmy rozpatrywać indywidualnie. AMD to zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Z uwagi na poprawę warunków życia, szybki rozwój medycyny, liczne badania przesiewowe i wiele innych czynników, średnia życia w Polsce wydłuża się właściwie z roku na rok. Powoduje to, że liczba osób zagrożona tym schorzeniem staje się coraz większa. Zespół suchego oka dotyka coraz więcej osób ze względu na zmieniający się styl życia i warunki środowiskowe. Wpływ mają na to rzeczy, częściowo wspomniane wcześniej, tj. spędzanie czasu przed monitorem i wszelkiego rodzaju ekranami, duża ilość sztucznego oświetlenia, praca w zamkniętych, sztucznie wentylowanych pomieszczeniach (powietrze wysuszone od klimatyzatorów), zanieczyszczenie. Wszystkie te czynniki prowadzą do kłopotów z nawilżeniem oczu poprzez zmniejszoną częstotliwość mrugania (niewłaściwe rozprowadzanie łez po powierzchni gałki ocznej), obniżeniu podstawowego wydzielania łez oraz nieprawidłowości w składzie filmu łzowego. Zaćma to grupa chorób zarówno wrodzonych jak i nabytych, w której dochodzi do zmniejszonej przezierności soczewki.

Co warto wiedzieć o zaćmie

Z perspektywy pacjenta, najważniejsze o czym musi wiedzieć, to fakt iż nieleczona zaćma może doprowadzić do bardzo silnego upośledzenia widzenia, niepoddającego się korekcji okularowej. Zaćma wrodzona powinna być zdiagnozowana jak najszybciej po urodzeniu. Zaćma nabyta, najczęściej związana jest z wiekiem, choć nie bez znaczenia pozostają choroby ogólnoustrojowe (głównie cukrzyca), efekty uboczne leczenia ogólnoustrojowego (np. zaćma posterydowa, zaćma popromienna). W obu przypadkach ważne jest stałe monitorowanie stanu progresji choroby i wdrożenie leczenia operacyjnego w najbardziej optymalnym dla pacjenta momencie. W przypadku zaćmy wrodzonej wykonując operację mamy szansę zapobiec niedowidzeniu dotkniętego nią oka w przyszłości. Przy zaćmie nabytej zabieg poprawia zarówno komfort życia pacjenta poprzez poprawę ostrości widzenia, jak i pozwala zapewnić dobry wgląd w struktury oka znajdujące się za soczewką (siatkówka, naczyniówka). Nie warto więc zaniedbywać profilaktycznych badań. Należy zwracać uwagę na choćby drobne symptomy mogące świadczyć o chorobie. Przez długi czas zaćma może przebiegać bezobjawowo, gdyż zmętnienie soczewki przebiega powoli.

Czym tak naprawdę jest zaćma?

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka. W większości przypadków postępuje wraz z wiekiem, może być również chorobą wrodzoną. Wiek, w którym rozwinie się zaćma i szybkość jej progresji zależą również od predyspozycji genetycznych, obecności innych chorób ogólnoustrojowych, a także zależą od skłonności osobniczych pacjenta.

Kto jest najbardziej narażony?

Jako, że w większości przypadków, choroba związana jest z wiekiem, szczególnie narażeni są seniorzy. Zarówno wśród seniorów jak i młodszych pacjentów grupę szczególnie narażonych stanowią pacjenci leczeni onkologicznie (radioterapia), posiadający choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca i wszelkie choroby leczone przy użyciu sterydoterapii), a także obciążeni genetycznie przypadkami zaćmy w rodzinie.

Sposoby leczenia i zapobiegania zaćmie

Zacznijmy od zapobiegania, niestety jak dotąd nie ma wystarczająco skutecznych sposobów zapobiegania chorobie. Oczywiście każdy powinien stosować się do zasad szeroko pojętej higieny wzrokowej i profilaktyki chorób narządu wzroku. Im wcześniej zaćma zostanie wykryta, tym lepiej. Jeżeli chodzi o leczenie – jedynym sposobem jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Najnowocześniejszą metodą operacji zaćmy, jest fakoemulsyfikacja z zastosowaniem ultradźwięków. Stosowane jest również usunięcie manualne lub wspomagane laserem. W OCHO – Ośrodkach Chirurgii Oka prof. Zagórskiego wykonujemy wszystkie wymienione zabiegi. Oferujemy również szeroki wybór soczewek, które dobieramy w zależności przede wszystkim od wskazań klinicznych, ale również od preferencji pacjenta. Każda soczewka proponowana do wszczepu przez naszych lekarzy zostaje przedstawiona pacjentowi w sposób jasny i przejrzysty. Dzięki postępowi medycyny i nowoczesnym metodom usuwania zaćmy, a także wysokim standardom panującym w OCHO ryzyko poważnych powikłań pooperacyjnych jest zdecydowanie niższe od 1%.

AMD, czyli jedna z najczęstszych przyczyn upośledzenia widzenia

Niestety, w Polsce mamy już około 1,5 mln osób borykających się ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanej z wiekiem czyli AMD (ang. Age Related Macular Degeneration) i liczba ta stale rośnie. Wzrost zachorowań można tłumaczyć zwiększeniem się średniej długości życia społeczeństwa, złymi nawykami żywieniowymi oraz tymi dotyczącymi stylu życia (stres, palenie).

Z czego wynika AMD? Na czym polega ta choroba?

Przyczyny choroby nie są do końca znane. AMD dotyczy obszaru siatkówki oka zwanego plamką żółtą. Obszar ten odpowiada za tzw. widzenie centralne, którego używamy do wykonywania precyzyjnych czynności jak pisanie, czytanie, prowadzenie pojazdów czy rozpoznawanie twarzy. Dzięki plamce żółtej człowiek jest w stanie widzieć ostry obraz, a także rozpoznawać barwy i kontrasty. W początkowej fazie choroby obserwuje się pogorszenie widzenia, zwłaszcza przy pisaniu i czytaniu. Kolory wydają się bledsze, a litery nieostre. W centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama lub tzw. metamorfopsje czyli zaburzenia postrzegania polegające w głównej mierze na zniekształceniu obrazu.

Kto jest najbardziej narażony?

AMD najczęściej ujawnia się u osób po 50 roku życia. Im pacjent starszy, tym większe ryzyko. Problem dotyczy około 30% osób po 70 roku życia. Statystyki wskazują, że najbardziej narażone są kobiety po 75 roku życia. Innym czynnikami zwiększającymi ryzyko są: palenie papierosów, złe nawyki żywieniowe, obciążenia genetyczne, niektóre choroby ogólnoustrojowe, a także stres.

Sposoby leczenia i zapobiegania

Przy okazji sposobów leczenia, warto jeszcze wspomnieć, iż rozróżniamy dwa rodzaje AMD. Postać tzw. suchą (prawie 90% przypadków) nazywaną również postacią zanikową, która charakteryzuje się stopniowym zanikaniem struktur siatkówki w obrębie plamki żółtej oraz postać tzw. mokrą, czyli wysiękową związaną z obecnością nieprawidłowych naczyń, przez które przecieka do przestrzeni śródsiatkówkowej i podsiatkówkowej płyn powodując zaburzenia w morfologii i funkcjonowaniu tego obszaru. Postać sucha jest łagodniejsza, postać wysiękowa w większości przypadków ma cięższy przebieg, a utrata widzenia może nastąpić nawet w ciągu kilku dni.

W obu rodzajach AMD w profilaktyce odgrywają rolę: zdrowy tryb życia i odżywiania, suplementacja witamin i mikroelemntów, regularne kontrole okulistyczne oraz ochrona oczu przed promieniowaniem UV. Wśród dostępnych metod leczenia znajdują się iniekcje doszklistkowe z wykorzystaniem preparatów anty-VEGF. Polegają na podawaniu do wnętrza gałki ocznej zastrzyków zawierających lek hamujący powstawanie i rozwój nieprawidłowych naczyń. Obecnie są najskuteczniejszą metodą leczenia i tzw. złotym standardem postaci wysiękowej AMD. Rozpoczęte wcześnie i szybko mogą zatrzymać utratę wzroku, a nawet poprawić widzenie. Zastrzyki doszklistkowe podawane są zazwyczaj przez pierwsze 3 miesiące co 4 tygodnie (tzw. dawka wysycająca), następnie częstość iniekcji zależy od rodzaju podawanego leku i odpowiedzi na leczenie. W OCHO wykonujemy iniekcje doszklistkowe w ramach programu lekowego AMD oraz komercyjnie.

Pacjentom dotkniętym zwyrodnieniem plamki żółtej, zaleca się również właściwą dietę oraz suplementację preparatami przygotowanymi dla potrzeb okulistycznych. Ważne jest utrzymanie aktywności fizycznej oraz bezwzględne zaprzestanie palenia papierosów i tytoniu.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to obecnie najczęstsza, przewlekła dolegliwość okulistyczna. Dotyczy nieprawidłowości w składzie oraz ilości wytwarzanych łez, a także zaburzeń struktur powierzchni oka. Pojawia się często u osób, które długo pracują przed komputerem oraz u osób starszych, gdyż po 40 roku życia produkcja łez ulega fizjologicznemu obniżeniu. Inne czynniki sprzyjające rozwojowi ZSO to menopauza, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby z autoimmunizacji, palenie tytoniu oraz stosowanie niektórych leków (m.in. leki przeciwuczuleniowe).

Jakie objawy mogą wskazywać na zespół suchego oka

Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć:

–       uczucie dyskomfortu, czegoś w rodzaju piasku pod powiekami,

–       pieczenie oczu,

–       zmęczenie i ból oczu,

–       mniejszą ilość i nieprawidłowy skład łez,

–       nadmierne łzawienie wynikające z nieprawidłowego składu filmu łzowego,

–       swędzenie powiek,

–       przekrwienie,

–       wydzielinę surowiczą w worku spojówkowym,

–       nawracające stany zapalne powierzchni oka,

–       strupki na rzęsach i brzegach powiek.

Sposoby leczenia

Podstawą do ustawienia właściwej terapii jest wnikliwa diagnostyka. Generalnie możemy rozróżnić dwie możliwości leczenia ZSO:

–       Terapie stosowane w domu – tu możemy zaliczyć m.in. higienę brzegów powiek oraz stosowanie zaleconych przez lekarza okulistę środków nawilżających pod postacią kropli, żeli i maści. Niestety ich skuteczność nie zawsze jest wystarczająca.

–       Procedury lecznicze wykonywane w gabinecie –  w OCHO wykonujemy między innymi zabiegi:

–       Thermoflo – nagrzewanie brzegów powiek. Terapia z użyciem urządzenia MiboThermoflo® stanowi bezpieczną i skuteczną metodą leczenia zespołu suchego oka. Podczas zabiegu, urządzenie emituje stałą temperaturę 42 stopni Celsjusza, co stymuluje gruczoły Meiboma do wydzielania, jednocześnie wykonywany jest masaż, a następnie oczyszczanie powiek. W rezultacie dochodzi do poprawy funkcjonowania gruczołów powiekowych, struktury filmu łzowego i stopniowego ustąpienia dolegliwości. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny.

–       EEYE- stymulacja gruczołów Meiboma przy użyciu impulsów światła.

–       Sondowanie gruczołów Meiboma sondą Maskina.

–       Implantacja zatyczek do punktów łzowych.

–       Mechaniczne opróżnianie gruczołów Meiboma przy użyciu specjalnej atraumatycznej pęsety.

–       Czyszczenie brzegów powiek urządzeniem Blephex.

5 zasad dbania o oczy, które pozwolą zminimalizować ryzyko omawianych chorób

  1. Regularnie badaj wzrok – im wcześniej wykryta dolegliwość, tym większa szansa na skuteczne leczenie.
  2. Daj oczom odpocząć – jeśli pracujesz przed komputerem, co godzinę rób przerwę, nie zapominaj również o częstym mruganiu i nawilżaniu oczu specjalnymi kroplami bez konserwantów.
  3. Nie pal – palenie tytoniu, zwiększa ryzyko występowania wielu schorzeń.
  4. Noś okulary przeciwsłoneczne – chroń oczy, korzystając z okularów z filtrem.
  5. Odpowiednio się odżywiaj – zadbaj aby w Twojej diecie znalazły się kwasy omega-3, cynk, luteina oraz witaminy A, C i E.

Więcej informacji na temat sposobów leczenia chorób wzroku znajdziesz na: https://www.ocho.pl/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Co za okrutna i chora kpina!”. Bosak o szokujących słowach posła Lewicy
Następny artykułGazeta za zdjęcie: Jezioro Białe – Wydminy