Drogi Czytelniku,
związek ten produkowany jest przez niektóre rośliny, aby chronić je przed czynnikami stresu – wzrostem grzybów, chorobami, zjawiskami pogodowymi. To resweratrol.
Wykazuje on działanie zarówno przeciwgrzybicze, jak i przeciwbakteryjne – ale to działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne nadaje resweratrolowi tak wiele funkcji.
Zdolność resweratrolu do kontrolowania i zwalczania aktywności wolnych rodników w znacznym stopniu odpowiada za jego całe korzystne działanie w organizmie ludzkim, a jest to szczególnie istotne w ośrodkowym układzie nerwowym.
Struktury ośrodkowego układu nerwowego – mózg i rdzeń kręgowy – charakteryzuje szczególnie wysoki poziom metabolizmu oraz zapotrzebowania na tlen.
Im szybszy metabolizm, tym więcej reaktywnych form tlenu jest wytwarzane.
Dodatkowo metale ciężkie, takie jak żelazo, mogą odkładać się w mózgu i działać drażniąco, również powodując wytwarzanie ROS.
Ośrodkowy układ nerwowy jest szczególnie podatny na oksydację ze względu na wysoką zawartość tłuszczu – a wraz z wiekiem jesteśmy narażeni na działanie coraz większych ilości ROS.
Im jesteś starszy, tym więcej pracy musi włożyć Twój mózg w przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu
W niektórych przypadkach Twój mózg nie jest w stanie samodzielnie pracować wystarczająco intensywnie, aby całkowicie uniknąć uszkodzeń i chorób. Potrzebuje nieco pomocy.
Być może najbardziej ekscytującym zastosowaniem terapeutycznym resweratrolu jest jego wpływ na choroby neurodegeneracyjne, w szczególności ALS, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, ponieważ są one powodowane przez stres oksydacyjny w mózgu. A to prowadzi do wystąpienia blaszek starczych i plątanin neurofibrylarnych.
Chociaż mechanizmy zaangażowane w te procesy nie są nam jeszcze dokładnie znane, wiemy jednak, że ma to jakiś związek z białkami tau. Białka tau znaleziono w dużych ilościach w neuronach mózgu każdego człowieka, ale kiedy przechodzą proces zwany „acetylacją”, zaczynają się gromadzić i „sklejać” ze sobą (podobnie jak lepkie płytki krwi w miażdżycy naczyń, opisane wcześniej).
W formie agregatów białka te mogą powodować wystąpienie plątanin neurofibrylarnych (lub NFT), które są powszechnie znajdowane w mózgu chorych na Alzheimera.
Jak się chronić?
Resweratrol może między innymi przeciwdziałać acetylacji białek tau w mózgu. Może zapobiegać degeneracji układu nerwowego poprzez aktywację przeciwzapalnych białek SIRT1 i zmniejszenie aktywności uszkadzających komórki ROS.
Tak, ten sam proces również występuje w mózgu – i ma równie ochronne działanie!
I nie dotyczy to jedynie choroby Alzheimera. Na przykład choroba Parkinsona to schorzenie, które zdaje się wiązać z substancjami przekaźnikowymi stanu zapalnego.
A to prowadzi do:
· podwyższonej aktywności komórek glejowych, otaczających i wspierających neurony;
· odkładania białka o nazwie alfa-synukleina;
· i ostatecznie do uszkodzenia komórek mózgu zawierających dopaminę.
Łącznie jest przynajmniej siedem znanych szlaków przekaźnikowych, które mogą zacząć funkcjonować niewłaściwie, prowadząc do wystąpienia objawów przypominających chorobę Parkinsona oraz w pełni rozwiniętej formy choroby Parkinsona.
A wiadomo, że resweratrol ma modyfikujący wpływ na wszystkie te szlaki.
Na przykład w badaniach na zwierzętach stwierdzono, że resweratrol tłumi aktywację komórek glejowych i stan zapalny oraz poprawia ich funkcjonowanie, nawet po wystąpieniu objawów przypominających chorobę Parkinsona.
Oczywiście w tym zakresie brakuje nadal badań prowadzonych u ludzi, ale ilość dowodów zgromadzonych w badaniach na zwierzętach i laboratoryjnych jest dość duża.
Gdy grozi Ci stwardnienie zanikowe boczne (ALS)…
W przypadku tej szybko postępującej choroby dochodzi do utraty nerwów ruchowych w całym układzie nerwowym.
Nie ma na to lekarstwa, ale obserwacje z badań na zwierzętach sugerują, że resweratrol może być użyteczny w zapobieganiu i leczeniu. Zwłaszcza z tego powodu, że ALS jest powiązany z:
· wysokim poziomem stresu oksydacyjnego;
· nieprawidłowym metabolizmem wapnia;
· podwyższonym poziomem neuroprzekaźnika, glutaminianu, w mózgu.
Wykazano, że resweratrol wpływa na wszystkie trzy z tych mechanizmów poprzez:
· zapobieganie i zmniejszanie oksydacji;
· utrzymywanie stężenia wapnia na niskim poziomie;
· buforowanie szkód spowodowanych nagromadzeniem glutaminianu i spowodowanego tym zalewu informacji, który paraliżuje i uszkadza komórki mózgu.
SIRT1 aktywowany przez resweratrol również zmniejsza uszkodzenia mózgu związane z objawami stwardnienia zanikowego bocznego.
Pozdrawiam
Robert Braun
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS