Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mroczki w Górze Motycznej uczciła pamięć swojego patrona, żołnierza oddziału dyspozycyjnego Armii Krajowej. Stanisław Mroczka ps. „Miecz” zginął podczas najsłynniejszej, zwycięskiej akcji dywersyjnej przeprowadzonej w czasie akcji „Burza” w Obwodzie Dębica w obronie mieszkańców Gumnisk i Braciejowej.
We wzruszającym filmie opublikowanym na portalu społecznościowym oddano hołd również Józefowi Dziurgotowi, Starszemu ułanowi 12 Pułku Ułanów Podolskich, 3 Dywizji Strzelców Karpackich, 2 Korpusu Polskiego. „Dzięki niemu MY żyjemy w wolnej Polsce. Dzięki nam musi żyć pamięć o NIM, bo oddał serce Polsce… (…) Przebył szlak bojowy z Góry Motycznej na Monte Cassino przez ZSRR, Iran, Irak, Palestynę, Syrię, Liban, Egipt, Włochy” – czytamy na pomniku ŚP. Józefa Dziurgota.
„Cokolwiek Ojczyzny się tyczy od niepamięci uchronić – wspomnienie Józefa Dziurgota i Stanisława Mroczki” – te słowa rozpoczynają film.
„Zachować pamięć dla przyszłych pokoleń” – tak zatytułowano produkcję. Znalazło się w niej wiele ważnych informacji, faktów historycznych, a także fotografii, również tych z rodzinnych archiwów, ale też cytatów. „Synu i bracie kochany, smutne wspomnienie o Tobie. Poszedłeś zerwać niewoli kajdany. Ojczyzna Wolna – Tyś w grobie” – to słowa mamy Stanisława Mroczki, Marii.
„Jednym z działań grupy „Nieformalni… ale aktywni” (Danuta Sujdak, Diana Wójcik, Adam Kaczor) w ramach realizacji projektu z programu „Działaj Lokalnie 2020” było przygotowanie wystawy „Zachować pamięć dla przyszłych pokoleń”. Wystawa powstała jeszcze w listopadzie dzięki liderom-historykom: pani Dorocie Zasadni i pani Krystynie Wawrzonek, ale obejrzeli ją nieliczni w budynku szkoły (nauczyciele, część uczniów i ci, którzy byli w szkole w związku z prowadzonymi swoimi działaniami) ze względu na reżim sanitarny. W związku z tym pani Agnieszka Zych wpadała na pomysł, aby wystawę przenieść do sieci, co też czynimy” – tak autorzy zachęcają do obejrzenia tej wyjątkowej produkcji. Na profilu Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mroczki w Górze Motycznej można „lajkować”, komentować oraz udostępniać film pt. „Zachować pamięć dla przyszłych pokoleń” oddający hołd Bohaterom.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS