A A+ A++

Dziś w Brukseli odbyły się trzy spotkania na najwyższym szczeblu. Przywódcy UE, NATO i G7 dyskutowali o sytuacji na Ukrainie i próbowali znaleźć konsensus w sprawie wsparcia Kijowa w wojnie obronnej przeciwko Moskwie.

Nadzwyczajny szczyt NATO w Brukseli, 24 marca 2022 roku. Zdj. NATO / Twitter

USA: jedność Zachodu fundamentem stabilnego świata

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że Waszyngton odpowie, jeśli Rosja użyje na Ukrainie broni masowego rażenia.

– Odpowiemy na to, a natura naszej odpowiedzi będzie zależała od natury użycia przez Rosjan – powiedział Biden, odpowiadając na pytanie dziennikarza o reakcję Zachodu na użycie przez Rosję broni masowego rażenia. Odpowiemy proporcjonalnie. Jeśli pyta pan, czy NATO przekroczy [granicę – PAP], podejmiemy decyzję, jak to się już stanie – powiedział Biden.

Biden oświadczył też, że działania, które Zachód prowadzi wobec Rosji, muszą zostać utrzymane nie tylko przez kolejny miesiąc, ale i cały rok.

– Główna rzecz to zapewnić teraz, po miesiącu, że podtrzymamy to, co robimy nie tylko przez kolejny miesiąc, czy następny miesiąc, ale przez resztę całego roku – oświadczył Biden. Jeśli jesteś Władimirem Putinem i myślisz, że Europa pęknie w ciągu miesiąca, sześciu tygodni, czy dwóch miesięcy (…) oni mogą to wytrzymać przez kolejny miesiąc. Ale dlatego musimy pozostać w pełni, totalnie, całkowicie zjednoczeni – dodał amerykański prezydent.

Stoltenberg: wzmocnimy naszą zdolność do odstraszania i obrony

Biden stwierdził też, że osobiście jest za wykluczeniem Rosji z grona państw G20, choć dodał, że niektóre państwa – wymienił tu Indonezję – mogą być temu przeciwne. Dodał, że jeśli nie uda się wykluczyć Rosji, w spotkaniach grupy powinna uczestniczyć również Ukraina.

Prezydent Stanów Zjednoczonych poruszył również kwestię Chin. Stwierdził, że jeśli Chiny pomogą Rosji, to narażą na ryzyko swoje relacje handlowe z Zachodem. Dodał, że stosunki handlowe z Zachodem są kluczowe dla przyszłości Chin, znacznie bardziej niż te z Rosją.

– Nie wysunąłem żadnych gróźb, ale wskazałem, jak wiele amerykańskich i zagranicznych korporacji wyszło z Rosji w konsekwencji jej barbarzyńskiego zachowania. I wskazałem, że wiem (…), iż on ma interes w tym, by zachować relacje gospodarcze z Europą i Stanami Zjednoczonymi i że narażałby je na znaczące ryzyko – oświadczył Biden, relacjonując rozmowę telefoniczną z chińskim przywódcą Xi Jingpinem.

The New York Times: Biały Dom przygotowuje scenariusze na wypadek rosyjskiego ataku nuklearnego

Co więcej, według informacji Departamentu Stanu, od początku rosyjskiej inwazji USA dostarczyły Ukrainie pomoc wojskową wartości 1,36 mld dolarów i pomoc humanitarną wartości blisko 293 mln dolarów. Stany Zjednoczone nałożyły też sankcje na ponad 470 osób odpowiedzialnych za agresję na Ukrainę i na 196 podmiotów w dziewięciu sektorach gospodarki Rosji.

Wielka Brytania: długofalowa pomoc Ukrainie

Wielka Brytania wraz ze swoimi sojusznikami zwiększy dostawy śmiercionośnej broni defensywnej dla Ukrainy, ale musi też wspierać ją w dłuższej perspektywie w walce z „tyranizującym sąsiadem – zapewnił dziś premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po zakończeniu szczytów NATO i G7.

Johnson potwierdził pozytywną decyzję o przekazaniu Ukrainie kolejnych 6 tys. pocisków, co oznacza ponad dwukrotne zwiększenie dotychczasowej pomocy, choć nie wiadomo jeszcze, jakiego rodzaju będą to pociski. Ponadto Wielka Brytania ma przekazać 25 mln funtów na rzecz ukraińskich sił zbrojnych.

– Nie będziemy stać z boku, w czasie gdy Putin wyładowuje swoją wściekłość na Ukrainie – zapewnił brytyjski premier.

Starstreak, zdj.: Thales

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie przeciwlotnicze systemy Starstreak

Podkreślił jednak, że to dopiero początek.

– Musimy wspierać wolną i demokratyczną Ukrainę w dłuższej perspektywie. Przesłanie, jakie może odebrać Putin, jest następujące: Ukraina nie jest sama. Jesteśmy z mieszkańcami Kijowa, Mariupola, Lwowa i Doniecka. Jak powiedział sam prezydent Zełenski, naród ukraiński musi zwyciężyć, a Putin musi ponieść porażkę – i poniesie – mówił Johnson na konferencji prasowej w Brukseli po obu szczytach.

Wykluczył również możliwość ustanowienia przez NATO strefy zakazu lotów nad Ukrainą, ponieważ wymagałoby to zestrzelenia rosyjskich samolotów, co mogłoby doprowadzić do eskalacji konfliktu. Powiedział jednak, że NATO rozważa dostarczenie Ukrainie rakiet do ochrony przed atakami lotniczymi czy wyrzutni rakiet Grad. Dodał, że oprócz zapowiadanego wcześniej podwojenia liczebności wojsk brytyjskich w Estonii i Polsce, grupa żołnierzy brytyjskich zostanie wysłana do Bułgarii.

Szefowa MSZ WB: mocne dowody, że Putin jest zbrodniarzem wojennym

Skomentował również groźby Putina dotyczące użycia broni jądrowej. Według Johnsona jest to tylko „odwrócenie uwagi” od tego, co się naprawdę dzieje – „brutalnego ataku przy użyciu konwencjonalnych środków na niewinnych ludzi”.

Francja: „droga dialogu”

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że Paryż będzie dostarczał Ukrainie środków defensywnych, ale nie samoloty czy czołgi.

– Dostarczanie samolotów czy czołgów jest granicą, której nie należy przekraczać, aby nie stać się współuczestnikiem wojny – dodał.

Pytany o francuskie firmy na rynku rosyjskim zapewnił, że chce, aby koncerny francuskie z sektorów objętych sankcjami „działały tak, jak Francja”.

Mimo embarga co najmniej 10 państw UE sprzedawało Rosji broń za kilkaset mln euro

Macron stwierdził również, że NATO nie powinno się zajmować Chinami. Pytany o stanowisko Chin w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainie Macron powiedział, że prezydent Xi Jinping „podziela nasze obawy i dezaprobatę dla wojny”

– Zachód ma punkty wspólne i sprzeczne w relacjach z tym krajem, ale kraj ten jest tematem do rozmów w innym formacie – zaznaczył.

Odpowiadając na pytania o bezpośrednie rozmowy Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz swoje częste rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji, Macron stwierdził, że „negocjacje nie doprowadzą do kompromisu w ciągu najbliższych kilku godzin lub kilku dni”. Przypomniał jednocześnie o znaczeniu „tej drogi dialogu”. Zaznaczył, że jeśli dojdzie do porozumienia, jest jeszcze za wcześnie na określenie jego zarysów.

Niemcy: wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Po szczycie NATO w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadeklarował, że chce, aby jeszcze bardziej wzmocniona została wschodnia flanka Sojuszu. Przypomniał, że żołnierze Bundeswehry stacjonują już na Litwie i w Rumunii, a na Słowację trafią niemieckie jednostki przeciwlotnicze.

Zapowiedział też, że jego kraj zwiększy pomoc humanitarną dla Ukrainy i jej sąsiadów do ponad 370 mln euro.

– Europa dźwiga dużo na swoich barkach, potrzebujemy globalnego wysiłku – podkreślił kanclerz po spotkaniu G7. Rosja, atakując Ukrainę, złamała fundamentalne wartości naszego powojennego porządku – mówil z kolei po szczycie NATO.

Zełenski, zdj.: YT prezydenta

Zełenski w Bundestagu: przez środek Europy biegnie mur między wolnością a jej brakiem

Wezwał również Władimira Putina do zapewnienia zawieszenia broni, stworzenia korytarzy humanitarnych i wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.

Kanada: kolejny pakiet sankcji, kolejne dostawy broni

Kanada zdecydowała się nałożyć kolejne sankcje na Rosję, w tym na członków Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Zostaną również wprowadzone nowe restrykcje gospodarcze, które utrudnią Moskwie prowadzenie wojny – poinformował dziś kanadyjski premier Justin Trudeau.

– Nowe sankcje obejmą 160 rosyjskich senatorów, którzy poparli agresję na Ukrainę, co oznacza, że łączna liczba osób, na które Kanada nałożyła już restrykcje, wzrośnie do 964 – oznajmił Trudeau podczas konferencji prasowej na szczycie NATO w Brukseli.

Nowe retorsje gospodarcze, które mają osłabić zdolność Rosji do prowadzenia wojny, jak powiedział Trudeau, zostaną nałożone m.in. na sektory: lotniczy, elektroniczny, telekomunikacyjny, w tym na producentów systemów nawigacyjnych, awioniki.

– Jedyną osobą, za to odpowiedzialną jest Władimir Putin – podkreślił kanadyjski premier.

Wielka Brytania i Kanada nakładają personalne sankcje na Rosjan, a Kreml zakazuje Bidenowi wjazdu do Rosji

Trudeau zapewnił ponadto, że pomimo gospodarczego nacisku na Rosję, Kanada będzie też wysyłać na Ukrainę w nadchodzących dniach i tygodniach więcej broni, zarówno śmiercionośnej, jak i nie śmiercionośnej. W komunikacie biura prasowego premiera Trudeau po rozmowach w Brukseli znalazła się również informacja o potwierdzonym zobowiązaniu Kanady do wzmocnienia wschodniej flanki NATO, w tym do wysłania dodatkowych żołnierzy.

Polska: miażdżące sankcje na Rosję

Mateusz Morawiecki na briefingu w Brukseli po szczycie NATO podkreślił, że „powinniśmy zdecydowanie postąpić w obszarze sankcji dotyczących gazu, ropy, węgla, wszystkich węglowodorów”.

– Jeżeli dzisiaj nie zapłacimy tej ceny, to zapłacimy tę cenę w taki czy inny sposób jutro i pojutrze. Musimy przekonać wszystkich do miażdżących, jak najdalej posuniętych sankcji – oświadczył szef polskiego rządu.

Morawiecki zapowiedział, że zaapeluje, o to, żeby „dostęp do portów europejskich, handel z Rosją, drogą, koleją, został odcięty”.

– To jest jedyna droga do tego, żeby Rosja odstąpiła od swojej agresywnej polityki – przekonywał. To, co się dzieje dzisiaj na Ukrainie, to już nie jest zwykła wojna, to już nie jest tylko agresja jednej armii przeciwko drugiej, to jest masakra, to jest rzeź przeciwko cywilom, rzeź przeciwko niewinnym osobom – dzieciom, kobietom, osobom starszym – powiedział premier.

Do Polski wjechało już 2,175 miliona uchodźców z Ukrainy

Dodał, że na Ukrainie atakowane są konwoje humanitarne, co – jak mówił – to „już jest barbarzyństwo”. Zapowiedział też wystąpienie w sprawie powołania „misji humanitarnej NATO, plus ewentualnie innych państw i organizacji międzynarodowych”.

– Wyobraźmy sobie dramatyczną sytuację na Ukrainie, jeszcze bardziej dramatyczną, niż taka jaką ona jest dzisiaj. Czy dalej będziemy wtedy stali z bronią u nogi i patrzyli jak kilkadziesiąt kilometrów od granicy NATO, od granicy Unii Europejskiej, mordowani są cywile – pytał premier. Mam nadzieję, że nie. Mam nadzieję, że ta barbarzyńska polityka Rosji spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią wolnego świata – mówił.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja nie rezygnuje z planów okrążenia Kijowa

lp/ belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUchodźcy z Ukrainy na Węgrzech. „Nasze początkowe obawy zostały całkowicie rozwiane”
Następny artykułDzieci powitały wiosnę [FOTO]