A A+ A++

Trwa zima, co może stanowić okazję do opowiedzenia o znajdujących się na terenie powiatu radzyńskiego kominkach, które są… zabytkowe. Jest ich 7.

Zabytki mogą być różne, także nietypowe. Do tych ostatnich można zaliczyć zabytkowe kominki. Na terenie obecnego powiatu radzyńskiego jest ich aż siedem: jeden w kościele p. w. Trójcy Św. w Radzyniu, trzy w pałacu w Czemiernikach, po jednym w pałacach w Branicy Radzyńskiej i Suchowoli (Kuraszewie) oraz w kościele w Ostrówkach.

Zabytkowy dawny kominek zobaczyć można w Radzyniu w kościele p. w. Trójcy Świętej. Znajduje się on w zakrystii. Jest on ozdobiony ornamentem warkoczowym takim samym jak okna kościoła od strony zewnętrznej, a już nad paleniskiem jest jeszcze jeden dodatkowy ornamentem roślinny. Ów kominek jest równie stary co sam kościół. Wykonano go około 1640 roku, czyli tuż przed konsekracją świątyni.

W XVII wieku wykonane zostały również dwa z trzech kominków znajdujących się w pałacu w Czemiernikach. Wykonano je jeszcze w latach 20. XVII wieku, natomiast trzeci „dopiero” w drugiej połowie XIX wieku. Pierwsza dwa są barokowe, ostatni neobarokowy. Najnowszy z trzech kominków jest najbardziej ozdobny, podczas gdy ozdoby starszych są prostsze. Wszystkie trzy kominki w czemiernickim pałacu wykonane zostały z wapienia.

Bardzo stary jest też kominek z kościoła p. w. św. Stanisława w Ostrówkach. Wykonany został w tym samym czasie co sam kościół, to jest w pierwszej połowie XVIII wieku. Znajduje się w narożniku północnej zakrystii. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych nie jest ozdobny. Ma ścięte naroże, wysokie, otwarte palenisko i graniasty okap mający jedyną, prostą ozdobę – gzyms.

Kominki z pałaców w Branicy Radzyńskiej i Suchowoli są już z XX wieku, choć z pierwszych jego lat.

Kominek w pałacu w Branicy znajduje się w saloniku w południowo-zachodniej części budowli. Jest on pokryty kaflami pokrytych ornamentem roślinnym w stylu secesyjnym.

Pałac Czetwertyńskich w Suchowoli obecnie znajduje się w granicach wsi Kuraszew. Kominek umieszczony został w holu budowli. Pokryty jest brązowymi kaflami ceramicznymi. Ma też kutą kratę i przeszklony przedsionek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZabytki z kamienia (Truso: Śladami wikingów, odc. 15) [ Kultura ]
Następny artykułMiasto zagospodaruje dwie działki na cele rekreacyjno-sportowe. “To byłoby z korzyścią dla wszystkich”