A A+ A++

Zabytkowe budynki na Starym Mieście zyskają nowe źródło ciepła

To kolejny krok w kierunku zrezygnowania z „kopciuchów” w znacznej części budynków:

Piotr Górnik: Nowością jest tutaj to, że wchodzimy w nowy obszar Starego Miasta. Z tej strony jest to dosyć utrudnione, ponieważ miasto musi uzgodnić sposób ocieplenia budynków, a my musimy uzgodnić zarówno z właścicielami terenu, jak i z właścicielem obiektu sposób doprowadzenia tego ciepła do budynku. Kopciuchy stanowią niestety wielki problem i to one są odpowiedzialne za smog w mieście. My ze swej strony przygotowujemy plan zastąpienia węgla w naszej elektrociepłowni do roku 2027 i to będzie wielki element redukcji dwutlenku węgla tutaj w Częstochowie.


Chodzi o 11 budynków mieszkalnych i szkołę w rejonie ul. Krakowskiej 80. Działanie to ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście, podkreślał prezes Fortum Piotr Górnik. To korzyść dla zasobu miejskiego i jego lokatorów, dodaje prezes ZGM TBS w Częstochowie:

Paweł Konieczny: To są budynki komunalne, pozostałość po dawnej fabryce, tych budynków jest siedem i są to budynki z przełomu XIX/ XX wieku, w większości ogrzewane piecami węglowymi, więc takimi piecami, które są wysoko emisyjne. Chcemy na całym tym obszarze wprowadzić budynki bez emisyjne. W przyszłym roku rozpoczną się już prace połączeniowe. Licz, że da to bardzo duże efekty, ponieważ cała dzielnica w ostatnim czasie stała się bardzo atrakcyjnym terenem do inwestowania, tu powstają nowe budynki mieszkalne.

kontrole palenisk polski alarm smogowy

Zabytkowe budynki na Starym Mieście zyskają nowe źródło ciepła

Obok zabytkowych bloków inwestycja obejmie też budynek Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta. Włączenie do sieci ciepłowniczej odczują więc uczniowie. ZGM podkreśla, że to inwestycja w redukcję niskiej emisji w Częstochowie, z myślą o całym mieście:

Paweł Konieczny: Ten zysk jest przede wszystkim dla wszystkich mieszkańców Częstochowy, bo nie ukrywam, że w tych piecach gazowych też spala się różne rzeczy, czasami jakieś śmieci. Emisje dotyczą wszystkich mieszkańców Starego Miasta. Jeżeli chodzi o ekonomię, to i rozwiązanie droższe, no ale musimy się na to rozwiązanie zgodzić i musimy to wszystko przeprowadzić. Tym bardziej że wymagają tego od nas przepisy Unii Europejskiej, również polskie przepisy i także społeczeństwo domaga się, aby jednak zlikwidować tzw. Kopciuchy i to jest chyba jedyny słuszny kierunek.

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkanoc 2024. Radosne życzenia na Lany Poniedziałek
Następny artykułZaproszenie dla przedsiębiorców i pracowników