W tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” z 67 zgłoszeń w 6 kategoriach wybrano te zabytkowe nieruchomości, których właściciele i zarządcy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane. Miło nam donieść, że wśród laureatów tytułu „Zabytek Zadbany” znalazł się także właściciel obiektu z naszego regionu – lamusa dworskiego parteru dawnego dworu w Hawłowicach Górnych w powiecie jarosławskim.
„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, w którym od niemal pół wieku nagradzane są najlepsze prace z zakresu konserwacji, rewitalizacji i adaptacji zabytków, zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi. Nagrodami w nim są tytuły laureatów oraz wyróżnionych, przyznawane opiekunom obiektów za przeprowadzone przy zabytkach prace. Sami laureaci i wyróżnieni otrzymują dyplomy, a na obiektach, nad którymi sprawują pieczę, pojawiają się tablice służące do oznaczenia zabytku.
W tym roku oceny zgłoszonych do konkursu prac dokonało jury w składzie: prof. dr hab. arch. Małgorzata Rozbicka, dr hab. szt. Monika Bogdanowska, dr hab. inż. Wojciech Eckert, dr Małgorzata Gwiazdowska, dr Jerzy Ilkosz, dr Maciej Prarat oraz dr hab. Miron Urbaniak.
Kategorii, w których oceniano obiekty, było łącznie siedem: utrwalenia wartości zabytkowej obiektu, rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu, adaptacji obiektów zabytkowych architektury i budownictwa drewnianego, zabytków techniki, właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem oraz zabytek dostępny (to nowa kategoria, dedykowana pracom przeprowadzonym z uwzględnieniem rozwiązań służących potrzebom osób ze szczególnymi potrzebami). Nasz region został zauważony w kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem. Uwagę jurorów zwrócił zgłoszony w konkursie lamus dworski parteru dawnego dworu wieżowego w Hawłowicach Górnych, uznawanego za pomnik XVI-wiecznej architektury rezydencjonalnej ziemi przemyskiej. Właścicielem tego zabytkowego obiektu jest…
Płatny dostęp do treści
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!
Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 34% tekstu do przeczytania.
Wykup dostęp
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS