A A+ A++
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą, który przeprowadzi remont zabytkowej nastawni bramowej w Bytomiu. Wartość prac to 1,1 mln zł netto.

Bytomska nastawnia powstała w latach 30. i po niemal stu latach istnienia miała zostać wyburzona przy okazji modernizacji linii kolejowej nr 131 na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. Układ torowy przy stacji Bytom zaprojektowano w taki sposób, że kolidował z nastawnią. Miłośnicy historii zaczęli protestować i doprowadzili do wpisania obiektu do rejestru zabytków. PKP Polskie Linie Kolejowe odwołały się od decyzji konserwatora, ale Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ją podtrzymało. Ostatecznie nastawnia bramowa „Bt” o charakterystycznej, modernistycznej bryle przetrwa kolejową inwestycję.

W zeszłym roku powstał projekt remontu obiektu, a w lutym PKP PLK ogłosiły przetarg na wykonanie prac. Teraz jest już wybrany wykonawca – firma PORR SA, z którym została podpisana umowa.

Jak informuje zarządca infrastruktury, konstrukcja stalowa zabytkowej nastawni w Bytomiu zostanie oczyszczona i odmalowana. Renowację przejdą elewacja i dach, a okna i drzwi zostaną wymienione na nowe. Prace remontowe będą prowadzone również we wnętrzach obiektu. Dzięki montażowi nowego oświetlenia zewnętrznego w nocy nastawnia będzie podświetlona. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 roku. Zakres robót został uzgodniony z konserwatorem zabytków i remont musi być prowadzony pod jego nadzorem.

Nastawnia działała do września 2022 r., potem, w czasie prowadzonych prac modernizacyjnych na stacji Bytom, jej funkcję przejęła inna nastawnia.

PLK SA realizują na linii kolejowej Chorzów Batory – Nakło Śląskie inwestycję o wartości 1,2 mld zł netto. Jej częścią jest modernizacja stacji Bytom wraz z halą peronową. Dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2025 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNikt w to nie wierzył, a my to zrobiliśmy!
Następny artykułPatron dnia: Św. Izydor – najwybitniejszy nauczyciel wiary w Hiszpanii