W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Nowym Dworze odnaleziona została chorągiew miejska z 1925 roku. Do tego odkrycia doszło w 2021 roku. Chorągiew została wpisana do rejestru zabytków.
REKLAMA
– Odnaleziona w czasie kościelnych prac porządkowych chorągiew Miasta i Magistratu Nowy Dwór z 1925 r. to prawdziwa perła wśród zabytków. Tym bardziej cenna, bo przywołująca pamięć o czasach, kiedy to Nowy Dwór pełnił funkcję miasta. Dziś możemy poinformować o zakończeniu prac konserwatorskich przy tym zabytku – dodaje Adam Musiuk, podlaski wojewódzki konserwator zabytków.
Chorągiew Magistratu i Miasta Nowy Dwór posiada przede wszystkim wartości historyczne. Stanowi pamiątkę przypominającą o historii miasta założonego przez królową Bonę oraz samorządności utworzonej przez króla Stefana Batorego. Jest to obiekt ważny dla lokalnej społeczności, obecnie otoczony szczególną opieką Gminy Nowy Dwór oraz jej mieszkańców.
W 1934 r. na skutek reformy administracyjno-miejskiej Nowy Dwór przestał pełnić funkcję miasta. Po II wojnie światowej chorągiew stanowiła część wyposażenia Parafii Rzymskokatolickiej. W 2021 roku została przekazana Gminie Nowy Dwór, na której wniosek wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków.
opr. (orj)
Zdjęcia – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS