A A+ A++

Cenne przedmioty przekazała dziś do zbiorów Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie Pani Halina Tyborowska.

Pracownik Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie Jarosław Strenkowski nie krył słów zdumienia i zachwytów nad przekazywanymi przedmiotami. Jedno z nazwisk wygrawerowanych na sztućcach skojarzyło się mu się z 9. Pułkiem Strzelców Konnych, który przebijał się blisko Zambrowa, w Zarębach Warchołach. Był to Kołakowski Izydor. Zginął pod Domanowem.

Jarosław Strenkowski zwrócił uwagę, że na przekazanych przedmiotach znajdują się monogramy pułkowe. Zastanawiające jest też, że wygrawerowane zostały daty od początkowych lat 20-tych do końcowych 30-tych ubiegłego wieku. Podejrzewa też, że przedmioty mogły znajdować się w rozbitym taborze. 10 września w lesie pod Warchołami został rozbity tabor 9. Pułku Strzelców Konnych i tam mógł znajdować się różnego rodzaju dobytek i osobiste przedmioty oficerów.

– Przekazuje to do Pana rąk, aby nasze społeczeństwo miało pamiątkę. Ten orzeł pomagał przetrwać mojemu tacie, bo był zabrany jako młody chłopak na roboty przymusowe do Niemiec. Nie pamiętam czy dostał do od polskiego żołnierza czy od Niemca gdzie przebywał. Ten orzeł pomagał mu przetrwać, bo był taki Niemiec, który Polaków strasznie gnębił, szczególnie tych młodych. Tato uciekając, kryjąc się po rowach, zawsze zabierał tego orła ze sobą – powiedziała Pani Halina Tyborowska.

Telesfor Rutkowski został on wywieziony najprawdopodobniej w wieku 17-18 lat na roboty przymusowe do Niemiec. Rodzina jest też w posiadaniu zdjęcia ojca pani Haliny z literką „P”, czyli Polak oraz książeczki wojskowej. Zabytki trafiły do rodziny od stryja Telesfora Rutkowskiego, który był krawcem w Zambrowie. W wieku 90 lat był pod opieką Pani Haliny Tyborowskiej i wówczas przekazał te przedmioty.

Warto zauważyć, że przedmioty pochodzą z Fabryki Wyrobów Platerowanych i Brązowych Braci Henneberg z Warszawy. Takie sztućce były zamawiane u wytwórcy, bądź kupowano i w zakładach grawerskich uzupełniano grawerunek.

Przekazane zabytki z pewnością będą obiektem zazdrości innych placówek muzealnych naszego regionu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUCHWAŁA NA ROLNIKÓW PODJĘTA
Następny artykułIndie: władze zburzyły figurę Jezusa