A A+ A++

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał dofinansowanie na termomodernizacje obiektów sakralnych w Tarnowie i regionie. Prace realizowane będą m.in. w Muzeum Diecezjalnym oraz w klasztorze bernardynów.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Artur Michalski podpisał w środę (11 października) umowy o dofinansowaniu proekologicznych inwestycji w Tarnowie i regionie na kwotę 7 mln zł.

Nieco ponad połowa tej kwoty, bo blisko 4 mln zł, trafi do klasztoru ojców bernardynów na modernizację energetyczną XVII-wiecznego zabytkowego kompleksu.

– Przeznaczymy te pieniądze przede wszystkim na docieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej, wykonanie pomp ciepła gazowych, które nam pomogą ten budynek lepiej dogrzać – mówi ojciec Maciej Fryzowicz, przełożony klasztoru w Tarnowie.

Kuria Diecezjalna otrzymała dotacje dla czterech obiektów. Najważniejszym z nich jest Muzeum Diecezjalne w Tarnowie.

– Każdy z budynków, który tworzy zespół muzeum, poddany zostanie termomodernizacji. Zostaną docieplone stropy, będzie wymiana stolarki okiennej, jak również w pomieszczeniach muzealnych zainstalowane zostanie tak zwane ogrzewanie podłogowe, które będzie służyło komfortowi zwiedzających. Wszystkie prace prowadzone będą oczywiście w porozumieniu i za zgodą urzędu konserwatorskiego – mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Piotr Pasek.

Pracami objęta zostanie m.in. jedna z najstarszych i najpiękniejszych w Tarnowie kamienic – Dom Mikołajowski.

Termomodernizacji poddane będą także trzy kolejne obiekty diecezji tarnowskiej:

  • dwór sióstr Ledóchowskich w Lipnicy Murowanej,
  • budynek administracyjny biskupa pomocniczego przy ul. Kapitulnej w Tarnowie
  • dwór biskupa Leona Wałęgi w Łękawicy

– Rozpoczynamy początkiem przyszłego roku. Pierwszy etap to czas na dokumentację, a potem realizację. Przewidywany w harmonogramie czas prac to półtora roku – mówi ks Grzegorz Stochel, ekonom diecezji.

Artur Michalski podkreśla, że pieniądze z NFOŚ na inwestycje w zmniejszanie zużycia energii przeznaczane są na termomodernizację obiektów służby zdrowia, szkół i budynków użyteczności publicznej, ale również sakralnych.

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/zabytki-sakralne-z-tarnowa-i-regionu-przejda/ar/c1-9484611

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTyszanin z zarzutami – grupa wyłudziła 2 mln zł
Następny artykuł​Kazik Staszewski w szpitalu. Nowe informacje o stanie zdrowia artysty