A A+ A++

Ołtarze boczne i obrazy w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Pawłowie (gmina Rejowiec Fabryczny) zostały odrestaurowane już jakiś czas temu, ale metamorfoza, jaką przeszły, wciąż wzbudza zachwyt. – Różnica jest ogromna – zauważa nasza Czytelniczka, pochodząca z Pawłowa, która kościół odwiedziła po latach.

W ostatnim czasie skontaktowała się z nami Czytelniczka, która przed laty mieszkała w Pawłowie. – Postanowiłam odwiedzić rodzinne strony i zajrzałam m.in. do tamtejszego kościoła – opowiada. – Przeżyłam spore, pozytywne zaskoczenie, bo znajdujące się tam ołtarze wyglądają dziś dużo lepiej niż to zapamiętałam. Warto podkreślać takie udane zabiegi konserwatorskie – zasugerowała.

Czytelników zachęcamy do zwiedzenia kościoła i przypominamy podstawowe informacje przekazane przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków po zakończeniu konserwacji dwóch ołtarzy bocznych kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowie. To ołtarz boczny prawy z rzeźbą „Św. Antoni Padewski” i obrazem „Św. Walenty” oraz ołtarz boczny lewy z krucyfiksem i obrazem „Św. Mikołaja”. – Należą one do najważniejszych elementów pierwotnego, neogotyckiego wyposażenia świątyni parafialnej – podkreśla Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury LWKZ. – W obu przypadkach stan zachowania ołtarzy był podobny. Osłabiona i poluzowana była struktura ołtarzy w wyniku zmiennych warunków wilgotnościowych panujących w świątyni oraz na skutek działalności drewnojadów. Widoczne były odspojenia i szczeliny pomiędzy deskami oraz ubytki i pęknięcia form snycerskich i rzeźbiarskich.

Także obrazy „Św. Walenty” i „Św. Mikołaj” kwalifikowały się do kompleksowej konserwacji z uwagi na uszkodzenia mechaniczne i sfalowanie płótna. Zakres prac konserwatorskich obejmował m.in.: usunięcie wtórnych nawarstwień, trucie i zabezpieczenie drewna przed działaniem szkodników drewna oraz z użyciem środka grzybobójczego, sklejenie pęknięć i odspojeń, uzupełnienie ubytków, rekonstrukcję złoceń. Prace przy obrazach obejmowały z kolei m.in. ich oczyszczenie, wyprasowanie płócien, naprawę ubytków i kolorów.

Inicjatorem przeprowadzenia prac był ks. Andrzej Kołodziejski, proboszcz pawłowskiej Parafii. Inwestycję przeprowadziła firma Kompleksowa Konserwacja Zabytków M. Filip, A. Filip s. c. z Rzeszowa. (kg)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPracownie rękodzielnicze i kulinarne dla dzieci i dorosłych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
Następny artykułKolega z boiska zachęca Cristiano Ronaldo: Już czas