A A+ A++
Chór Jasnogórski im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Decyzją Ministra Kultury i Sztuki z dnia 19 marca 1963 roku Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Brzegu otrzymała imię Józefa Elsnera. 1 czerwca minęło 250 lat od momentu Jego przyjścia na świat.


Ten z urodzenia grodkowianin zasłynął jako nauczyciel Fryderyka Chopina. „Szczególna zdatność, geniusz muzyczny” – tak pisał o Nim w trzyletnim raporcie Elsner. Kompozytor, dyrygent, teoretyk, wykładowca i wydawca żywo interesował się polską muzyką ludową i językiem polskim. Był założycielem i pierwszym rektorem Konserwatorium w Warszawie. Pełnił funkcję kapelmistrza Teatru Narodowego. Komponował msze, offertoria i inne utwory oratoryjno – kantatowe, a także opery i dzieła instrumentalne. Wśród Jego licznych prac naukowych na uwagę zasługuje „Rozprawa o metryczności i rytmiczności języka polskiego”.
W najbliższą sobotę, 14 grudnia o godzinie 16 (wcześniej planowano koncert na 19.30 – zmiana nastąpiła na prośbę wykonawców, którzy wyrazili chęć zwiedzenia Zamku Piastów Śląskich) w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zabrzmi muzyka Elsnera. Wybrane utwory usłyszymy w wykonaniu znanego i cenionego Chóru Jasnogórskiego im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera.

Chór powstał w 1952 roku. Od początku swego istnienia zespół upiększa główne uroczystości jasnogórskie i msze święte niedzielne.

Pierwszym dyrygentem był Eugeniusz Brańka. Później tę funkcję pełnili Janusz Muszyński i Józef Siedlik, którzy przez kilkanaście lat swojej działalności znacznie poszerzyli repertuar zespołu. Chór wykonywał wiele arcydzieł m.in. Oratorium Stworzenie Świata J. Haydna, Magnificat J.S.Bacha, a obecnie Mszę Koronacyjną i Requiem W.A.Mozarta z wybitnymi zespołami muzyków jak Cappella Gedanensis, Orkiestra Jasnogórska, Filharmonia Sudecka.
Od czternastu lat chór prowadzi Marcin Lauzer. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach jest od 2002 roku organistą w klasztorze paulinów na Jasnej Górze, pełnił też funkcję II dyrygenta Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani. Obecnie jest instruktorem założonego przez siebie Jasnogórskiego Zespołu Instrumentalnego Vox coelestis. Sporadycznie włącza się do zespołu intradzistów grą na trąbce w czasie ceremonii odsłonięcia lub zasłonięcia Cudownego Obrazu Matki Bożej. Pracuje też w ramach struktur częstochowskiego Instytutu Teologicznego na kierunku Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej. Jako członek Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska Marcin Lauzer współtworzy Jasnogórskie Wieczory Organowe.

Od 2010 roku chór należy do Stowarzyszenia Caecilianum z siedzibą w Warszawie. W 2011 roku chór zdobył wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej –Żory 2011, zaś w 2012 roku zdobył Grand Prix na Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Koziegłówkach. Chór posiada stronę internetową www.chor-jasnagora.pl oraz kanały w portalach społecznościowych i wideo.

Jacek Toporowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXVI sesja Rady Powiatu Nowosolskiego VI kadencji
Następny artykułBogusław Drozdowski, nauczyciel i propagator łyżwiarstwa szybkiego został upamiętniony