Wspólne posiedzenie Komisji Rady Miasta Lubartów odbyło się 7 września w lubartowskim ratuszu. Podczas spotkania radni dyskutowali nad uchwałami, które zdjęli z porządku obrad ostatniej sesji.
Pod koniec lipca informowaliśmy o planach budowy nowej galerii handlowej w Lubartowie. Uchwała o wyrażeniu zgody na sprzedaż miejskich działek została jednak przez radnych zdjęta z porządku obrad. Podobny los spotkał uchwałę dotyczącą zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lubartów. Opinie w sprawie tych uchwał komisje RM miały wydać po dokładniejszym zapoznaniu się ze dokumentami.
ZOBACZ » Nowa galeria handlowa w Lubartowie?
Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dotyczyły m.in. wniosków mieszkańców miasta, które składane były do urzędu w latach 2009-2021. Z około 120 złożonych wniosków plan uwzględnia 77 z nich (w większości punktowe zmiany obejmujące jedną/kilka nieruchomości). Przez ostatnie dwa lata przeprowadzona została wymagana procedura dotycząca uchwalenia nowego planu, a teraz od decyzji radnych zależy, czy zostanie on przyjęty.
W tekstowej części zmian planu nowy dokument umożliwi m.in. na terenach zabudowy mieszkaniowej i usługowej odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do gruntu zgodnie z obowiązującymi przepisami (do czasu powstania kanalizacji deszczowej). Nowa wersja planu to też zakaz lokalizacji zakładów gromadzących, przetwarzających i utylizujących odpady, w szczególności odpady niebezpieczne. Dopuszczona ma też być lokalizacja na terenie zabudowy usługowej lokali mieszkalnych na wyższych kondygnacjach bez obowiązku ich związania z przeznaczeniem podstawowym (z działalnością usługową/rzemieślniczą na parterze).
Radny Jacek Tomasiak przekonywał, że obecnie zaproponowane zapisy dotyczące zakazu lokalizacji zakładów gromadzących, przetwarzających i utylizujących odpady są niewystarczające, i nie zabezpieczą mieszkańców przed takimi zakładami.
Radny Teodor Czubacki przypominał też o wnioskach mieszkańców dotyczących wysokości możliwych do wybudowania budynków w sąsiedztwie domów jednorodzinnych.
ZOBACZ » Ponad setka osób przeciw wysokiej zabudowie na ich osiedlu
– Z historii lubartowskiego samorządu wynika, że zmiany planu przestrzennego były wprowadzane przy zdecydowanej większości w Radzie Miasta. W tym momencie, od jakiegoś czasu jesteśmy na rozdrożu. Nastąpiła głęboka dekompozycja struktur władzy. Władze przejęła opozycja większościowa i ta opozycja wykorzystuje zmiany w planie przestrzennym jako straszak i bicz w stosunku do pana burmistrza. Dlatego w tym układzie nie ma mowy by te zmiany były przegłosowane – to jest moje zdanie. – mówił Radny Grzegorz Gregorowicz, który apelował by przyjąć zaproponowane zmiany, na które od wielu lat czekają mieszkańcy.
Radny Piotr Kusyk dopytywał, czy zbliżanie się z zabudową mieszkaniową w kierunku Wieprza nie spowoduje, że gdy ten wyleje domy mieszkańców miasta nie zostaną zalane, ale jak wyjaśniono – tereny te znajdują się poza terenem zalewowym.
Z wydaniem opinii do uchwały część radnych postanowiła się wstrzymać do czasu otrzymania opinii prawnej, która odpowie na ich wątpliwości związane z możliwymi do wprowadzenia zmianami na tym etapie procedowania nad uchwałą. Okazało się jednak, że komisje i tak swoich opinii nie wydadzą bo zabrakło na sali radnych i zerwane zostało quorum wymagana do prowadzenia wspólnych obrad komisji. Zarządzono przerwę, a radni mają się jeszcze raz spotkać przed zaplanowaną na 20 września sesją.
– Jako przewodniczącemu Rady naszego miasta jest mi wstyd, że zmieniła nam się lista obecności na tym posiedzeniu, które miało być tak ważne dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla mieszkańców – powiedział Tomasz Krówczyński
Dyskusja trwała przez ponad 3,5 godziny. Jej pełen zapis znajdziecie na nagraniu transmisji, która prowadzona była w trakcie posiedzenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS