Sklep naszpikowany nowymi technologiami, w którym zainstalowano jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych – w tej przełomowej technologii powstały tzw. cenówki oraz żaluzje z ogniwami perowskitowymi – zaprezentowała Żabka podczas przedpremierowego pokazu swojej najnowszej placówki. Wyposażono ją w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Control), a przy stoisku z kawomatem ułożono płytki wykonane z fusów i łusek po kawie. Zamykane, izolowane matami z konopi siewnych lodówki pozwalają na dużą oszczędność energii, podobnie jak wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej.
Firma uruchomi swój innowacyjny sklep w Poznaniu 23 września, ale w Karpaczu zarząd firmy na przedpremierowym pokazie zaprezentował najciekawsze zastosowane tu rozwiązania.
Nowy sklep, nazywany eko smart, dołączy do całej gamy dotychczasowych formatów sklepów oferowanych przez Żabkę.
– Sklep eko smart jest doskonałym uzupełnieniem tego katalogu – mówił Adam Manikowski, wiceprezes zarządu. – Jesteśmy w stanie otwierać sklepy w różnych lokalizacjach, na osiedlach mieszkaniowych, mamy sklepy traffickowe, sezonowe, w biurowcach, nawet mobilne, bezobsługowe, a także maszyny vendingowe – mówił Manikowski.
Dziś firma ma już 8,5 tys. sklepów, współpracuje z 7,2 tys. franczyzobiorców.
Nowy sklep łączy rozwiązania ekologiczne, pozwalające na oszczędzanie energii, jak na przykład perowskity, oraz rozwiązania określane jako „smart”, w tym np. czujniki, z założenia mające usprawniać pracę sprzedawców i funkcjonowanie sklepów. – Rozwiązania eko i smart połączone w nowej platformie sprawiają, że te biznesy są bardziej konkurencyjne – mówił Manikowski i przyznał przy tym, że nie byłoby otwarcia nowego sklepu bez dobrej współpracy z władzami Poznania, które patrzyły na powstającą placówkę życzliwym okiem.
Innowacyjna placówka jest naszpikowana czujnikami, które na bieżąco sprawdzają wiele aspektów funkcjonowania sklepu, a wyniki pracownicy mogą śledzić online.
Czujniki monitorują wilgotność powietrza, mogą ograniczać pracę klimatyzacji przy otwartych drzwiach sklepu, kolejne czujniki wykrywają ewentualne awarie chłodni, analizują i sterują natężeniem światła.
Poszczególne rozwiązania technologiczne omówiła Małgorzata Gąsiorek, dyrektorka departamentu technicznego w Żabce. Jak wspomniała, pierwszy sklep eko powstał w Warszawie, następnie firma stworzyła format smart, w którym skupiła się na technologiach.
– Mamy strategię ESG (Environmental, Social and Corporate Governance – red.), a także tysiące franczyzobiorców. Naturalnym było więc stworzenie przestrzeni, gdzie współpracuje ekologia i ekonomia, stąd sklep eko smart. To nasze laboratorium rozwiązań technologicznych, naszpikowane technologiami – mówiła Gąsiorek.
Dyrektor departamentu technicznego wskazała, że rozwój rynku i jego nieprzewidywalność, a także sześciokrotny wzrost cen energii motywują do sięgania po nowe rozwiązania technologiczne, które ułatwiają radzenie sobie z coraz nowszymi wyzwaniami.
Nowy sklep pełni rolę jednego z laboratorium innowacji, w którym Żabka testuje nowe rozwiązania, także te związane z odnawialnymi źródłami energii, a niektóre z nich stają się następnie powszechnie stosowanym standardem. Wśród ciekawych pomysłów w szerokim zakresie zastosowanych w nowym sklepie są np. technologie perowskitowe, które uzupełniają energię płynącą z paneli fotowoltaicznych.
– Fotowoltaika produkuje energię ze światła słonecznego, a perowskity czerpią także ze światła sztucznego, to przełom w technologii – mówiła Gąsiorek. – Perowskity nadrukowane na folii umożliwiają zastosowanie na różnych powierzchniach. U nas zobaczycie je nadrukowane na żaluzjach i w środku – na cenach – mówiła dyrektor.
Sklep oszczędza energię na przeróżne sposoby, część rozwiązań służy też po prostu komfortowi klientów – solarna ławka przed budynkiem pozwala na podładowanie telefonu. Zaraz obok umieszczono stojaki na rowery wraz ze stacją napraw. Jedną ze ścian budynku pokryto roślinami, kt … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS