A A+ A++

W sytuacji zagrożenia nieuprawnionym wykorzystaniem gwarancji bankowej przez drugą stronę umowy, wniosek o jej wstrzymanie jest jedyną w zasadzie drogą obrony przed ewentualnymi roszczeniami banku o zwrot środków wypłaconych z gwarancji.

W obrocie gospodarczym dosyć powszechną praktyką jest zabezpieczenie się przez jedną ze stron kontraktu gwarancją bankową, z której może ona skorzystać w razie naruszenia obowiązków umownych przez kontrahenta.

Obrona przedsiębiorcy

Często zdarza się także, że możliwość skorzystania z gwarancji bankowej (np. w ramach umów o generalne wykonawstwo inwestycji lub w umowach najmu lokali) stanowi środek nacisku mający na celu wymuszenie określonych ustępstw i rezygnacji z żądań np. o wynagrodzenie za roboty dodatkowe lub niewystępowanie przez najemcę z roszczeniami przeciwko wynajmującemu. Zagadnienie stało się tym bardziej aktualne, z uwagi na to że wielu przedsiębiorców ma trudności w wykonaniu kontraktów w związku z pandemią COVID-19. Możliwa jest więc większa ilość sytuacji, w których przedsiębiorcy będą zmuszeni podjąć obronę przed nieuzasadnionym wykorzystaniem gwarancji bankowych przekazanych swoim kontrahentom. Może to zaś nastąpić w postępowaniu o zabezpieczenie powó…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczecin: wagony uciekały z jadącego pociągu. Zablokowały przejazdy kolejowe
Następny artykułSzczepienia przeciw COVID-19 w Kwidzynie