A A+ A++

Podobno są takie dzieci, którym można dać do ręki zabawkę i one potrafią interesować się nią przez dłuższą chwilę. Podobno, ale ja na takie nie trafiłam 🙂 Odkąd zostałam mamą szukam różnych pomysłów na proste i kreatywne zabawy, którymi mogłabym zająć mojego smyka. Te poszukiwania często odbywają się na Instagramie i właśnie tam, skacząc z konta na konto trafiłam na profil Agnieszki i jej zabawy sensoryczne dla najmłodszych. Córeczka Agnieszki jest tylko odrobinę starsza od mojego Kajtka zaobserwowałam więc ten profil licząc na inspiracje i pomysły na zabawy. Nie rozczarowałam się!

Bardzo spodobała mi się filozofia zabawy jaką na swoim koncie promuje Agnieszka – aby fajnie się bawić z małym dzieckiem nie musisz mieć wiele, liczy się pomysł, chęci i zaangażowanie. W dzisiejszym tekście Agnieszka opowie czym są zabawy sensoryczne oraz jak zorganizować taką zabawę we własnym domu! Po pomysły (i szczegółowe instrukcje) na konkretne zabawy zajrzyjcie na jej profil – znajdziecie tam mnóstwo świetnych sposobów na wspólne zabawy z maluchami i ciekawe spędzenie czasu tej jesieni!

Cześć! Jestem Agnieszka, jestem mamą małej Malinki i prowadzę szalenie kreatywne konto na Instagramie, na którym znajdziesz mnóstwo pomysłów na zabawy z małymi dziećmi. Dziś chcę wprowadzić Cię w świat zabaw sensorycznych, przeprowadzę Cię krok po kroku jak zorganizować taką zabawę, byś Ty i Twoje dziecko czerpała z niej przyjemność.

Zabawy sensoryczne mają wiele zalet, ale według mnie jedną z najważniejszych jest fakt, że wspaniale angażują i zajmują małe dzieci. Nic innego nie pochłania maluszków tak bardzo jak obcowanie z różnymi substancjami oraz namacalne doświadczanie różnych zjawisk. Zabawy sensoryczne pobudzają zmysły, zachęcają do dotykania, wąchania, a nawet smakowania. Dzięki nim tworzy się ogromna baza danych i doświadczeń, a to sprawia, że dziecko będzie w przyszłości lepiej funkcjonowało i lepiej rozumiało otaczający je świat. Jeśli raz spróbujecie, to jestem przekonana, że będziecie wracać do tych zajęć wielokrotnie! No to co? Dasz się namówić na świetną zabawę?

Krok 1: Musisz wybrać bezpieczną bazę

Twoje małe dziecko z pewnością będzie chciało spróbować, cóż takiego ciekawego przygotowałaś. Dzieci uczą się poprzez zmysły, a smak jest bardzo ważny podczas poznawania otaczającego nas świata i dlatego jest tak często wykorzystywany przez małe dzieci. Istotne jest to, by materiał do zabawy był jadalny lub po prostu był wykonany ze spożywczych składników.

Nie chodzi tu oczywiście o to, by dziecko najadło się materiałem do zabawy, lecz chodzi o bezpieczeństwo – jeśli spróbuje, przetestuje odrobinę, to nic złego się nie wydarzy. Przykłady takich bezpiecznych baz to:

  • bułka tarta
  • płatki owsiane
  • płatki kukurydziane
  • namoczone siemię lniane
  • ryż dmuchany (ryż preparowany)
  • ugotowany makaron (np.spaghetti)
  • galaretka lub kisiel
  • mąka
  • woda

Jeśli chcesz jeszcze bardziej urozmaicić zabawę, to możesz użyć barwników spożywczych. Dzięki nim stworzysz niesamowicie kolorowe i fascynujące zajęcie, które wciągnie Twoje dziecko na bardzo długo!

Na zdjęciu ugotowane i pofarbowane barwnikiem spożywczym spaghetti

Krok 2: Przydatne narzędzia

Przede wszystkim będziesz potrzebować duży pojemnik. To może być duża miska, dziecięca wanienka, płaska taca lub płaski pojemnik pod łóżko (mój osobisty faworyt). Rozejrzyj się po domu, a na pewno znajdzie się coś, co możesz wykorzystać w tym celu.

Inne narzędzia, które się sprawdzą podczas zabawy na pewno znajdziesz w kuchni – wszelkiego rodzaju plastikowe pojemniki lub kubeczki, słoiki, łyżki, chochle, lejki, to wszystko świetnie nadaje się do interesującej zabawy sensorycznej!

Pozostałe przedmioty, które możesz wykorzystać to np. nakrętki od butelek, klocki, małe figurki, te rzeczy idealnie nadają się do wyławiania i wyszukiwania. Ważne jest, by zabawa nie była zbyt skomplikowana, dlatego nie przesadzaj z ilością przedmiotów.

Krok 3: Zabezpiecz teren

Wybierz największy koc jaki posiadasz, poszukaj starego prześcieradła, możesz wykorzystać dużą ceratę lub tak jak ja, rozłożyć na podłodze zasłonę prysznicową w rozmiarze XXL. A jeśli masz ogród lub taras, no to cóż, chyba wiesz, co zrobić:) 

Twoje dziecko na pewno będzie chciało zrobić mały armagedon, ale jeśli dobrze się przygotujesz, to sprzątanie zajmie Ci tylko chwilę. Rozłóż na podłodze swoją ceratę, a na środku ustaw pojemnik. Jeśli Twoje dziecko będzie próbować rozsypywać zawartość z pojemnika na podłogę, przypomnij mu, że dany materiał powinien być w pojemniku. 

Spróbuj skierować dłonie dziecka oraz jego uwagę z powrotem w kierunku pojemnika. Możesz użyć słów: „O nie! Wsypmy wszystko z powrotem do środka!”. Dzieci szybko łapią na czym zabawa ma polegać i jakie są zasady.

Krok 4: Daj się wciągnąć do zabawy

Aktywności, które Ci proponuję, nie należą do tych, podczas których możesz udać się do innego pokoju w celu wypicia swojej upragnionej kawy. Jeśli odejdziesz, to jest spora szansa, że zabawa wymknie się spod kontroli. Usiądź więc obok dziecka na podłodze i po prostu baw się dobrze razem z nim.

Sama zobaczysz jak wspólne przesypywanie, mieszanie, wyławianie niesamowicie wciąga. Dodatkowo właśnie tworzysz w głowie Twojego dziecka wspaniałe wspomnienia oraz kreujesz nowe doświadczenia, a będąc przy nim w tych chwilach Wasza więź się niezwykle wzmacnia. Odkryj w sobie dziecko i daj się ponieść zabawie!

Mam nadzieję, że nie dasz się dłużej prosić i wejdziesz w ten niesamowity świat zabaw sensorycznych! Pamiętaj, że poprzez takie wspólne aktywności wspierasz rozwój swojego dziecka, umożliwiając mu prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Daj koniecznie znać, co sądzisz o takich zabawach! Czy takie zajęcia są dla Ciebie zupełną nowością, czy może czasem organizujecie podobne aktywności w domu?

BIO:

Agnieszka Narożańska (mamatuiteraz)
Jestem przede wszystkim mamą, a z wykształcenia pedagogiem. Codziennie na swoim Instagramie pokazuję w formie krótkich filmików nowe pomysły na zabawy z małymi dziećmi, przedstawiam proste sposoby jak skutecznie zająć maluchy i równocześnie dbać o ich prawidłowy rozwój. Wierzę, że najlepszą formą nauki jest odpowiednio dobrana zabawa, która może być okazją do rozwijania wiedzy i zaspokajania naturalnej ciekawości dziecka.

Znajdziecie mnie tu:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrwi permanentne – warto? żałuję? boli?
Następny artykułZabił rowerzystę. Uciekł. Policja już go ma