Nie da się ukryć, że rodzice pokochali ścieżki sensoryczne SensoWood. I dobrze! Zastępują coś, co nie jest dla dzieci teraz dostępne – bodźce sensoryczne z kontaktu z naturą. Dostarczają różnorodnych wrażeń skórze stóp, dłoni, a nawet całego ciała – są wykonane na przykład z ziaren kawy, soli himalajskiej, kory drzewa, liny, kamieni, kaszy gryczanej.
Rodzic bierze jeden z elementów ścieżki sensorycznej i masuje nim plecy dziecka. Dziecko zgaduje, jaki to jest element – np. z kamykami bądź próbuje opisać fakturę – drapiąca, szorstka, gładka, miła lub niemiła. Dziecko może też wskazać dokładne miejsce, w które jest dotykane. Rozwijamy nie tylko zmysł dotyku, ale też świadomość ciała. Potem może być zamiana: dziecko wybiera element i masuje rodzica, a ten zgaduje co to jest.
Dzieci kochają tę zabawę! Biorą wszystkie elementy ścieżki sensorycznej, przynoszą różne przedmioty z domu: poduszki, krzesła, podesty, woreczki, pluszaki. Układają swój wymarzony tor przeszkód w salonie lub ogrodzie, wymyślają fabułę (np. pokonanie potwora) i bawią się. Dzięki tak prostej zabawie rozwijają trzy najważniejsze zmysły: propriocepcję, układ przedsionkowy i dotyk.
W salonie są rozłożone wszystkie elementy ścieżki sensorycznej. Dziecko zamyka oczy, a rodzic chowa jeden z elementów w domu np. kładąc go w jadalni na stole. Zadaniem dziecka jest odnalezienie elementu lub wskazanie którego brakuje. Z opinii rodziców wiemy, że jest to świetna zabawa, która uratowała niejeden dzień.
Po intensywnej i ciężkiej pracy całego ciała czas na małą motorykę, precyzyjne ruchy i wyciszenie. Co zaproponować dziecku? Mamy piękną układankę lewopółkulową, którą nazwaliśmy Modna Sowa. Dziecko może układać na niej kolorowe filcowe kółka na co najmniej trzy sposoby:
– tak jak chce, czyli według własnych preferencji
– według instrukcji rodzica, który wypowiada nazwę koloru, a dziecko go odszukuje i układa
– w oparciu o zestaw kart
Nie zapominaj o zmyśle węchu oraz smaku. Możecie je rozwijać podczas wspólnego eksperymentowania w kuchni, zajadania się własnoręcznie przygotowanymi zdrowymi przekąskami albo podczas robienia porządków w kuchni.
Kwarantanna może być wspaniałym czasem dla rodziny, twórczej i niekończącej się zabawy. Momentami jest ciężko, ale wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Dbajcie o siebie!
Beata Wintoch, terapeuta expert w SensoWood
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS