Ukraińskie dzieci musiały opuścić nie tylko swoją ojczyznę, dom oraz znajome miejsca. W znaczącej liczbie przypadków w kraju zajętym wojną zostawiły również swoje rodziny, ojców i braci, którzy muszą walczyć o wolność. Jest to niezwykle trudne przeżycie dla kilkulatka, który dopiero uczy się świata oraz relacji w nim panujących. Aby zapewnić im możliwie najlepsze warunki oraz przywrócić odrobinę radości powstają inicjatywy typu bezpłatne zajęcia sportowe, na których organizowane są zabawy integracyjne dla dzieci z Ukrainy.
Zabawy integracyjne dla dzieci z Ukrainy – dlaczego warto?
Należy pamiętać, że dla ukraińskich dzieci wojna oznacza załamanie ich złego dotychczasowego życia. Uczniowie szkoły podstawowej mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych organizowanych w placówkach edukacyjnych. Dzięk temu zaznają chociaż odrobiny normalności w trudnych czasach oraz mogą nawiązać kontakt z rówieśnikami. W takim przypadku zabawy integracyjne dla dzieci z Ukrainy są nieweyklne potrzebne, ponieważ umożliwiają im jak najlepszą adaptację do polskich szkół oraz rozpoczęcie wspólnej zabawy z rówieśnikami. Na naszej stronie publikujemy najciekawsze artykuły dotyczące współpracy z osobami mówiącymi wyłącznie w języku ukraińskim. Bariera językowa może w znacznym stopniu utrudnić zajęcia integracyjne. Jednak należy pamiętać o jednej istotnej kwestii. Dzieci bardzo szybko uczą się oraz przystosowują do nowych warunków życia, w tym do grupy rówieśników, z którymi się spotykają. Z tego względu treści ukazujące się na naszym portalu dopasowane są do nich w taki sposób, żeby zarówno ukraińskie jak i polskie dzieci znalazły szansę na integrację oraz wspólną zabawę.
Zajęcia dla ukraińskich dzieci – przeszkody
Prowadząc zajęcia dla dzieci z Ukrainy w celu zintegrowania ich z polskimi dziećmi należy pamiętać o niezwykle ważnych kwestiach. Są to osoby, które przeszły niezwykle ciężkie chwile. W tak młodym wieku doświadczenie wojny odbija się szerokim echem na całe późniejsze życie. Z tego względu dzieci, które uciekły przez wojną do Polski mogą nie być tak chętne do zabawy jak ich rówieśnicy. Mogą w pewnym stopniu bać się zabawy, być wycofane oraz znacznie mniej aktywne i energiczne. Nie należy namawiać ich do czegokolwiek, a uszanować ich granice. Wystarczy pokazać, że mają szansę na integrację, zabawę oraz to, że są bezpieczne. Z czasem, kiedy zyskają więcej pewności chętniej zintegrują się z grupą oraz będą spędzać czas z resztatą dzieci w podobny sposób jak jeszcze kilka miesięcy temu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS