A A+ A++

Romowie z różnych zakątków Polski modlili się w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Zwiedzili także dom dziewicy i męczennicy w Wał – Rudzie. Pielgrzymkę zorganizował dla nich ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów. Podczas Mszy św. jedno dziecko przyjęło chrzest święty.

„To szczególne miejsce, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Przyjechaliśmy poznać życie bł. Karoliny. Słyszeliśmy, że ludzie doznają tutaj wielu łask. Wierzymy w Boga, kochamy Matkę Bożą. Mamy wiele intencji podczas tej pielgrzymki m.in. o zdrowie, za dzieci i wnuki” – opowiadają Romowie.

Pielgrzymi przyjechali m.in. z Nowego Sącza, Krośnicy, Mielca, Stalowej Woli, Przemyśla, Tarnowa, Łososiny Górnej, Limanowej, Czarnej Góry. Z Wał – Rudy szli na piechotę do Zabawy.

Dotychczas Romowie pielgrzymowali do Limanowej. Tak było przez 34 lata. „Teraz postanowiłem, że trzeba zapoznać Romów z innymi sanktuariami. 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Romów przybyła do Zabawy. Bł. Karolina jest im bliska. Bardzo ją cenią, są zachwyceni jej świętością. Myślę, że ta pielgrzymka przyniesie owoce w ich życiu. Cieszę się, że są z nami młodzi ludzie, którzy mogą czerpać z życia i świętości bł. Karoliny. Tak wiele osób podchodziło do sarkofagu bł. Karoliny. Podziwiam ich wiarę” – mówi ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów.

Po Mszy św. odbył się przegląd romskich zespołów folklorystycznych. Do Zabawy przybył także Tabor Pamięci Romów. Uczestnikom tego wydarzenia towarzyszyły od piątku konferencje, wycieczki śladem Małopolskiego Szlaku Martyrologii Romów, spotkanie przy grobie masowym w Szczurowej.

Ks. Stanisław Opocki zapowiada, że za rok kolejna pielgrzymka Romów też przybędzie do sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc godności kobiety 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWęglarczyk krytykuje prezydenta. Internauci odpowiadają
Następny artykułŚwidnica z drona – ul. Romana Zmorskiego [FOTO]