A A+ A++

Trzech Aleksandrów, Tymek, Mikołaj, Anton i Mateusz na co dzień są uczniami jednego z lubelskich liceów, a do Sobieszyna trafili dzięki swojej pasji historycznej i grupie rekonstrukcyjnej upamiętniającej lubelskich Powstańców Styczniowych. Za ich udział w Dniu Otwartych Drzwi podziękowaliśmy Im zaproszeniem do udziału w Rajdzie „Lokalnymi ścieżkami do niepodległości” wiodącym przez tereny gminy Ułęż.

Była to doskonała okazja do integracji rówieśników, poznania historii lokalnej, a także porozmawiania o przeszłości, teraźniejszości kulturze i języku….

W sobotni poranek spod sobieszyńskiej szkoły grupa wyruszyła w kierunku sobieszyńskiego kościoła, składając hołd pamięci Kajetana hr. Kickiego, dzięki któremu powstała sobieszyńska szkoła, kościół, stacja doświadczalna. W trakcie przemarszu nasi nowi Przyjaciele zaintonowali doniosłą pieśń, zapytani o czym opowiada, Tymek z przejęciem powiedział, że jest to wiersz białoruskiego poety Maksima Bohdanowicza pt. „Pogoń/Pahonia”, który opowiada o przeżyciach młodego uczestnika I wojny światowej. W ostępach leśnych uzgodniliśmy, że będziemy szukali wspólnych śladów i analogii, dlatego przy sobieszyńskim kościele przy pomniku upamiętniającym członków Polskiej Organizacji Wojskowej słowa pieśni wybrzmiały raz jeszcze: gdy serce me strwożone, opęta lęk o kraj mój o Ojczyznę mą (…) w dal mknie wojów szyk (…) nie rozbije, nie wstrzyma już Ich nikt.

Sobieszyn to gniazdo rodowe Sobieskich, miejsce związane z Kajetanem hr. Kickim i Jego Rodziną, ale także miejsce w którym upamiętnieni zostali Bohaterowie I i II wojny światowej oraz podziemia antykomunistycznego, dlatego po zwiedzeniu Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża w Sobieszynie, wyruszyliśmy na sobieszyński cmentarz, tak by w chwili zadumy zastanowić się nad wymową krzyży „Nigdy więcej wojny” oraz „Katyńskim”. Również uczciliśmy pamięć por. Franciszka Skrzypczyka bohatera walk pod Mławą i Wolą Gułowską stoczonych podczas wojny obronnej Polski w 1939 roku.

Docelowym punktem przemarszu grupy była Żabianka, gdzie dzięki uprzejmości ks. proboszcza Wiesława Nestoruka mogliśmy obejrzeć najstarszy drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na kolejny cmentarz, tak by oddać cześć pamięci księdzu kanonikowi Jakubowi Węglewskiemu, który był uczestnikiem zjazdu duchowieństwa podlaskiego w Kłoczewie, a także aktywnie wspierał Powstanie.

Warta honorowa w strojach z epoki wystawiona przez naszych Przyjaciół reprezentujących Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego na długo pozostanie w naszej pamięci.

Miłe rozmowy, wspólne plany na następne historyczne spotkania sprawiły, że około 20 kilometrowa trasa pokonana została w doskonałych nastrojach. Była to dla nas doskonała lekcja i możliwość poznania bardzo ciekawych i mądrych ludzi, posłuchania informacji o Ich pasjach, planach, a także niepokojach….

Do zobaczenia na historycznym szlaku… W IMIĘ BOGA ZA WASZĄ i NASZĄ WOLNOŚĆ

Składamy serdeczne podziękowania księżom proboszczom: Markowi Śliwie z Sobieszyna i Wiesławowi Nestorukowi z Żabianki za umożliwienie zwiedzenia kościołów.

Popołudniowe zajęcia przygotował dla naszych Gości Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie.

Wojciech Niedziółka

Za Wolność Waszą i Naszą

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy sadzić jabłonie? Jak zapewnić im najlepsze warunki i obfite plony?
Następny artykułLegendarny bar uratowany! “Nie pozwólcie, by pokonała nas inflacja!”