Liczba wyświetleń: 95
Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że Nicola Sturgeon rozpoczyna nową kampanię na rzecz niepodległości Szkocji. Teraz Parlament w Edynburgu złożył wniosek o przeprowadzenie referendum ws. oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii.
Pierwsza Minister Szkocji Nicola Sturgeon chce, by jej rodacy wypowiedzieli się w sprawie oderwania się od Wielkiej Brytanii w dniu 19 października 2023 roku. Parlament w Edynburgu złożył właśnie wniosek o przeprowadzenie nowego referendum niepodległościowego, a Nicola Sturgeon zapowiedziała, że napisze w tej sprawie odrębny list do premiera Borisa Johnsona. Pierwsza Minister stale podkreśla bowiem, że istotne jest to, by referendum odbyło się zgodne z prawem. A, przypomnijmy, Londyn nie jest na razie zbyt chętny, by ponownie udzielić Holyrood formalnej zgody na przeprowadzenie referendum – takiego, jakie miało miejsce 18 września 2014 r. Wówczas 55 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w obrębie Wielkiej Brytanii, a 45 proc. zagłosowało za niepodległością.
Uzyskanie przez Szkocję niepodległości to projekt polityczny, któremu Nicola Sturgeon od lat oddaje się z pełnym zapałem. Pierwsza Mister niestrudzenie walczy o oderwanie Szkocji od Wielkiej Brytanii, zwłaszcza po referendum ws. Brexitu, które wbrew woli większości Szkotów wyrzuciło Szkocję ze Wspólnoty. – Gdybyśmy w 2014 r. wiedzieli wszystko to, co wiemy teraz o ścieżce, jaką później obrała Wielka Brytania, to nie mam wątpliwości, że Szkocja głosowałaby wtedy na „tak” – zaznaczył w mediach dwa tygodnie temu Pierwsza Minister.
Szkocji rząd opublikował już pierwszy dokument dotyczący niepodległości Szkocji, zatytułowany „Zamożniejsi, Szczęśliwsi, Bardziej Sprawiedliwi: Dlaczego Nie Szkocja?”. W dokumencie tym Szkocja i Wielka Brytania zostały porównane z innymi krajami europejskimi, a dodatkowo wyjaśniono na jego łamach, dlaczego Holyrood uważa, że Szkocji byłoby lepiej, gdyby uzyskała niezależność. W planie jest także publikacja kolejnych dokumentów, w których na warsztat wzięte zostaną takie tematy jak waluta, podatki i wydatki, kwestie obronne, ubezpieczenia społeczne i emerytury oraz członkostwo i handel w UE. „Wniosek bardzo jasny jest taki, że Szkocja poradziłaby sobie znacznie lepiej, jako niepodległe państwo. Nikt w tej chwili, patrząc na Wielką Brytanię – na bałagan, w którym się obecnie znajduje i na perspektywy dla kraju poza Unią Europejską, nie może stwierdzić czegokolwiek innego, niż to, że Szkocja mogłaby sobie lepiej poradzić jako niezależny kraj” – zaznaczyła Sturgeon w jednym z wywiadów dla BBC.
Źródło: PolishExpress.co.uk
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS