28 kwietnia odbył się uroczysty finał X edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego „daj mi SŁOWO”. Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku we współpracy z Tischner Wodzisław.
“daj mi SŁOWO”
Organizatorom zależało na tym, by jubileuszowy finał był wyjątkowy, dlatego też zorganizowali go w auli Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im.Konstantego Prusa w Rybniku. Konkurs ten jest adresowany do młodych poetów z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wzorem poprzednich edycji honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Rybnika.
W czasie 10 edycji konkursu poetyckiego „daj mi Słowo”, jury przeczytało w sumie 635 wierszy nadesłanych przez 390 uczniów z różnych szkół naszego regionu. Pierwszy konkurs poetycki „Daj mi Słowo” odbył się w 2005 roku.
W tym roku 41 młodych poetów ze szkół podstawowych i średnich z Rybnika, Wodzisławia, Żor, Jastrzębia, Raciborza, Czerwionki Leszczyn, Czernicy i Świerklan podjęło nasze poetyckie wyzwanie i zmierzyło się z tematyką wartości, takich jak prawda, dobro, piękno… Jury w składzie: Romana Piecha, Hanna Goszyc-Góreczna i Sylwia Bańczyk, miało jak zwykle ciężki orzech do zgryzienia. Punktem kulminacyjnym gali było wręczenie nagród laureatom konkursu w dwóch kategoriach. Laur zwycięstwa przypadł w udziale Katarzynie Śpiewok, uczennicy SP nr 36 w Rybniku, która napisała wiersz „Szczęścia oblicza” (kategoria szkoły podstawowe) oraz Mateuszowi Konskowi z ZST w Rybniku, autorowi wiersza „Wspaniałe Królestwo” (kategoria szkoły średnie).
Wyróżnione teksty pięknie zaprezentowali uczniowie Budowlanki. Z twórczości młodych adeptów pióra wyraźnie pobrzmiewała wiara, że pozytywne wartości, które od zawsze były tematem przewodnim konkursu „daj mi Słowo”, zwyciężą, czego zewnętrznym wyrazem była tegoroczna, wiosenna dekoracja w kolorach nadziei.
Gościem specjalnym tegorocznego spotkania z poezją był pochodzący z Rybnika pan Adam Marek – poeta, człowiek wielu pasji i nietuzinkowa osobowość. Rozmowę przeprowadziła Ela Rafińska. Publiczność miała okazję wsłuchać się w jego poezję i zasmakować w nieoczywistej dykcji poetyckiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS