A A+ A++

W środę, 26 stycznia odbyła się pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta Gdyni. Były to XXXVII obrady w obecnej kadencji. Radni podjęli szereg uchwał, m.in. w sprawie przyznania medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”.

Styczniowa sesja po raz kolejny odbyła się zdalnie. Prowadzenie obrad umożliwiła platforma Zoom, a przeprowadzenie głosowań – system eSesja. Posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 12:00 i można je było oglądać na żywo za pośrednictwem strony Gdynia.pl oraz portalu eSesja.tv.

Podczas sesji Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwały dotyczące m.in.:

– nadania Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”

Podczas sesji rozpatrzono kandydatury do wspomnianego wyróżnienia. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni – zaplanowanej na 10 lutego – medale otrzymają:

  • Pani Maria Piradoff-Link – kustoszka społecznego Mini Muzeum w „Bankowcu”. Przed laty zamieszkała w legendarnym „Bankowcu” – największym domu mieszkalnym przedwojennej Gdyni. Uratowała i wciąż ratuje od zniszczenia wyposażenie mieszkań, których pozbywali się nowi lokatorzy. Wymyśliła i założyła Mini Muzeum, gromadzące te przedmioty i elementy dawnego wyposażenia. Są one pokazywane w dawnym schronie, a obejrzały je już dziesiątki tysięcy osób.
  • Pan Łukasz Osowski – osoba, której „głos” znany jest na całym świecie. Nie jest jednak lektorem, a twórcą najbardziej znanego na świecie syntezatory mowy „IVONA”. Prace nad flagowym produktem – syntezatorem mowy IVONA – rozpoczęły się w 2003 roku. Przedsiębiorcy uznali jednak, że prowadzenie firmy po partyzancku nie jest już możliwe. Z profesjonalnym biznesplanem zgłosili projekt do konkursu „Gdyński Biznesplan”, a rok później firma miała już siedzibę na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.
  • Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” – fundacja realizuje szereg projektów, dzięki którym osoby niepełnosprawne intelektualnie mają możliwości rozwoju, usamodzielnienia się, pielęgnowania swoich hobby, ciekawego spędzania czasu. Jednym z kluczowych zadań jest także walka o zmniejszenie izolacji ludzi niepełnosprawnych w społeczeństwie. Wspiera ponadto rodziny, przygotowując je do usamodzielniania się niepełnosprawnych dzieci w przyszłości.

– przyjęcia Programu Oddziaływań Korekcyjno–Edukacyjnych dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie na lata 2022–2023

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wskazuje, że do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez powiat należy w szczególności opracowanie i realizacja programów oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Zadanie to finansowane jest z budżetu państwa i ma charakter obowiązkowy. Szczegółowe warunki oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych określone zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Program korekcyjno-edukacyjny (PKE) kierowany jest do osób, które stosują przemoc wobec członków swoich rodzin. Główne założenie programu oparte jest na przekonaniu, że za przemoc w rodzinie w pełni odpowiada osoba, która przemoc stosuje i dlatego to ona powinna podejmować działania związane z jej zaprzestaniem. Istnienie programu wynika wprost z zapotrzebowania na oddziaływania korekcyjno – edukacyjne zgłaszane przez podmioty zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie (sądy, prokuratura, pomoc społeczna i inne), a także z zapisów powszechnie obowiązujących aktów prawnych i programów.

PKE oparty jest na Modelu Krótkoterminowym Skoncentrowanym Na Rozwiązaniu stworzonym przez Steva de Shazer oraz Insoo Kim Berga. Idea tego podejścia oparta jest na założeniu, że każdy człowiek jest w stanie dokonać zmiany swojego zachowania, zmiany swojej postawy życiowej oraz że ma ku temu wystarczające zasoby, czyli wiedzę, umiejętności i doświadczenia życiowe. Głównymi zasadami pracy w tym modelu jest koncentrowanie się na istniejących już dobrych wzorcach zachowania oraz rozszerzanie ich obszaru. Dokonywana jest zatem analiza sytuacji, w których uczestnik potrafił zapanować nad własnymi emocjami i zaprezentował konstruktywne działania. Na podstawie tej analizy każdy uczy się sprawdzonych sposobów na satysfakcjonujące działania z założeniem, że nie mogą być one krzywdzące dla innych. W ten sposób powstaje plan na kolejne sytuacje, z którymi zetknie się beneficjent programu. W rezultacie dokonana zostaje korekta zachowań przemocowych.

– nadania nazwy ulicy Meksykańskiej drodze bez nazwy

Wdrożenie procedury nadania nazwy nowo wybudowanej drodze w dzielnicy Chylonia w osiedlu Meksyk oznaczonej na planie zagospodarowania przestrzennego nr 0701 jako 04 KL poprzedziły konsultacje społeczne przeprowadzone przez Laboratorium Innowacji Społecznych. Większość uczestniczących w konsultacjach mieszkańców osiedla opowiedziała się za nazwą Meksykańska (48% wskazań), spośród pozostałych poddanych pod konsultacje propozycji nazw żadna nie uzyskała więcej niż 10% wskazań.

Również większość pozostałych mieszkańców dzielnicy, a także większość mieszkańców całego miasta, którzy wypełnili stosowna ankietę wypowiedziało się za tą nazwą.

– wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości, stanowiących własność Gminy Miasta Gdyni,

Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej, zaś do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących m.in. zasad zbywania nieruchomości, a do czasu określenia zasad prezydent może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy.

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży.

Radni podjęli decyzje o wyrażeniu zgody na sprzedaż nieruchomości znajdujących się przy ulicach: Żeliwnej, Morskiej, Mikołaja Kopernika, Fregatowej oraz u zbiegu ul. Morskiej i ul. Kołłątaja.

– wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Gdyni

Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej, zaś do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących m.in. zasad zbywania nieruchomości, a do czasu określenia zasad prezydent może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy.

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami mogą być przedmiotem obrotu.

Radni podjęli decyzje o wyrażeniu zgody na zbycie nieruchomości znajdujących się przy ulicach: Miętowej, Władysława IV oraz Zielonej.

Ponadto przedstawione zostały sprawozdania z pracy Rady Dzielnicy Działki Leśne oraz
Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii.

Pełen porządek obrad znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiepoprawne pytania na egzaminie na prawo jazdy. Resort interweniuje
Następny artykułDZISIAJ PADŁ REKORD ZAKAŻEŃ OD POCZĄTKU PANDEMII