A A+ A++

Data dodania: 2020-10-30 (12:12) Poranny raport DM BOŚ z rynku walut

Piątek przynosi mieszane nastroje na rynku walut – w efekcie zmiany w wycenie dolara nie są zbyt duże. Nadal słaba pozostaje turecka lira (traci dzisiaj 0,54 proc.), a także waluty naszego regionu CEE (choć drugi w zestawieniu złoty słabnie zaledwie o 0,13 proc., a trzeci forint o 0,11 proc.). W przestrzeni G-10 nie najlepiej radzi sobie funt, …

… który za bardzo nie podniósł się po wczorajszym spadku wywołanym doniesieniami, że mimo obiecujących informacji z front negocjacji, nadal różnice w kluczowych sprawach są duże. Dzisiaj w brytyjskiej prasie (The Telegraph) pojawiły się doniesienia o rosnącej presji na rząd premiera Johnsona, aby szybko wprowadzić narodowy lockdown, który miałby potrwać do Świąt Bożego Narodzenia. Podobnie wygląda sprawa z EUR, któremu zaszkodziły wczorajsze komunikaty z Europejskiego Banku Centralnego o tym, że decydenci wykorzystają wiele dostępnych narzędzi, aby poluzować politykę już na grudniowym posiedzeniu (inwestorzy przestraszyli się wizji cięcia stóp). Dzisiaj cieniem kładą się doniesienia Financial Times o możliwych problemach z ratyfikacją ustaleń pakietu ratunkowego w parlamentach poszczególnych krajów UE, co może opóźnić uruchomienie pierwszych transz pomocy finansowej, jakie były planowane z początkiem 2021 r. Stabilny pozostaje dolar australijski – w tamtejszych mediach pojawił się mocny głos prezesa banku ANZ, który krytycznie wypowiedział się na temat ewentualnych cięć stóp procentowych przez RBA (posiedzenie już w przyszłym tygodniu). Najsilniejszą walutą jest dzisiaj japoński jen, na co wpływ miało fatalne zachowanie się nowojorskiej giełdy w handlu posesyjnym. Mocne rozczarowanie wynikami giganta Apple pociągnęło w dół całą branżę technologiczną.

OKIEM ANALITYKA – za nami październik, ale listopad nie będzie lepszy

Październik był okresem w którym wielu inwestorów zderzyło się z brutalną rzeczywistością – mowa o dynamicznym wzroście przypadków COVID-19 na świecie, a zwłaszcza w Europie, gdzie decydenci zareagowali nerwowo przywracając ostre ograniczenia. Najbardziej radykalny ruch wykonali Francuzi – miesięczny lockdown – ale i też mieli ku temu mocny powód za sprawą fatalnych statystyk. To wszystko doprowadziło do przesunięcia akcentów w stronę decydentów, którzy będą zmuszeni podjąć konkretne działania, które pozwolą zamortyzować negatywny wpływ ograniczeń na lokalne gospodarki. Ze strony polityków mamy już doniesienia o działaniach osłonowych, ale to może być zbyt mało. Jeżeli lockdown potrwa długo (a wydaje się perspektywa spadku nowych przypadków poniżej 5 tys. dziennie we Francji może być niewykonalna w miesiąc), to konieczny stanie się kompleksowy program wsparcia i odbudowy dla całej UE. Zwłaszcza, gdyby lockdowny zostały też wdrożone w południowych krajach Europy. Tymczasem na razie nie zamknięty został nawet lipcowy projekt w postaci pakietu ratunkowego – słabość legislacyjna na poziomie UE, może położyć się cieniem na kolejnych inicjatywach. Na wysokości zadania chciał stanąć wczoraj Europejski Bank Centralny, który zapowiedział poluzowanie polityki na grudniowym posiedzeniu – ale jeżeli będzie to nawet zwiększenie skali skupu aktywów w ramach PEPP, czy też kolejna runda TLTRO, a nawet cięcie stóp procentowych, to te bodźce nie zaczną wpływać na gospodarkę od razu. Innymi słowy, nawet jeżeli w końcu wzejdzie słońce, to najpierw musimy zmierzyć się z tą potężną burzą, która właśnie dotarła nad Europę.
Ale nie tylko Europa będzie w centrum zainteresowania rynków. Wybory prezydenckie w USA, które odbędą się w przyszłym tygodniu, będą rzutować na wiele klas aktywów. Tymczasem ich wynik wydaje się być niepewny. Nie możemy całkowicie odrzucić scenariusza w którym na ostateczny wynik wyborów będziemy musieli nieco poczekać. To oczywiście może wprowadzić dodatkowy, element zamieszania na globalne rynki.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijana 74-latka, samochód i czołówka na ul. Leśnej
Następny artykułFacebook traci użytkowników w USA, ale zarabia jak szalony