Dzisiaj, 14 kwietnia, już po raz 21. na ulice Krakowa wyruszyli uczestnicy Cracovia Maratonu. Tysiące biegaczy początek i koniec zmagań z królewskim dystansem 42 km i 195 m przeżywali w scenerii Rynku Głównego.
21. Cracovia Maraton był zwieńczeniem dwudniowego święta sportu, które rozpoczęło się 13 kwietnia przy Błoniach Krakowskich. O godz. 9.00 wystartował tam Cracovia Maraton na Rolkach, a następnie o godz. 12.30 dorośli i młodzież ruszyli na symboliczną trasę o długości 4,2 km w ramach 17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX. Oba te wydarzenia organizowane są przy okazji Cracovia Maratonu nieprzerwanie od 2006 roku.
Dystans 4,2 km przemierzą również uczestnicy tegorocznej nowości – Czaniecki Cracovia Walkathonu. To wydarzenie skierowane do miłośników zyskującego popularność maszerowania z kijami, w tym do licznych uczestników treningów nordic walking „Chodźże z nami!”, organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”. Początek o godz. 13.30. W tym przypadku nie będzie pomiaru czasu i nagród – liczy się udział w imprezie, integracja środowiska nordic walking i dobra zabawa. Uczestnicy otrzymają bawełniane koszulki, pakiety regeneracyjne oraz medal na mecie.
13 kwietnia w wieczór poprzedzający 21. Cracovia Maraton, o godz. 21.30 po raz dziewiąty biegacze z całego świata pokonali 10 km nocą. Po raz piąty z rzędu uczestnicy tej rywalizacji wystartowali i zafiniszowali tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym. Widok oświetlonych zabytków i uliczek Starego Miasta z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczali zawodnicy mający za sobą udział w tej imprezie.
W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 14 kwietnia o godz. 9.00 na trasę ruszyli biegacze, o godz. 8.40 wystartowali zawodnicy w kategoriach handbike, rim push i active wheelchair.
Trasa 21. Cracovia Maratonu w dużej mierze pokrywała się z ubiegłoroczną. W zasięgu wzroku uczestników znajdowały się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy kładka im. o. Bernatka. W Nowej Hucie uczestnicy imprezy po raz pierwszy pojawili się podczas czwartej odsłony Cracovia Maratonu (w 2005 roku), a w 2018 roku powrócili tam po 5 latach przerwy.
W trakcie pokonywania trasy 21. Cracovia Maratonu zawodnicy przebiegli m.in. przez najbardziej rozpoznawalne miejsce w tej dzielnicy – pl. Centralny im. Ronalda Reagana. Pokonując królewski dystans, uczestnicy biegu mogli zobaczyć również największe krakowskie obiekty sportowe – oprócz TAURON Areny Kraków, stadiony miejskie: im. Henryka Reymana i Cracovia, Halę 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz Halę Widowiskowo–Sportową Suche Stawy w Nowej Hucie. Jak ma to miejsce od początku, uczestnicy tegorocznej odsłony krakowskiego maratonu pokonali także spory odcinek przy rzece Wiśle i okrążą Błonia Krakowskie.
Kraków stał się atrakcyjną destynacją nie tylko dla turystyki w klasycznym tego słowa rozumieniu, ale również dla sportowej, w tym właśnie biegowej. Najlepszym tego dowodem jest to, że na liście startowej 21. Cracovia Maratonu znajduje się już przeszło 500 zagranicznych zawodników, reprezentujących ponad 50 krajów z całego świata. Z kolei do tegorocznej edycji Biegu Nocnego na 10 km zgłosili się dotychczas biegacze z 35 państw.
Zobacz także:
pokaż metkę
Osoba publikująca:
Marcin Drobisz
Podmiot publikujący:
Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji:
2024-04-11
Data aktualizacji:
2024-04-14
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS