A A+ A++

Za kilka tygodni O czym pluska woda na ul. Wodnej dowiemy się nie tylko z lektury jednej z Legend Pałuckich Feliksa Malinowskiego, ale będziemy mogli przekonać się organoleptycznie. Gmina Żnin zamierza uruchomić prawdziwy zdrój w miejscu wysłużonej studzienki. Przy nim stanie tablica upamiętniająca autora Legend Pałuckich wraz z odnośnikiem do tej konkretnej opowieści Feliksa Malinowskiego.

O Legendy pałuckie pióra Feliksa Malinowskiego pytają od kilkudziesięciu lat kolejne pokolenia turystów przyjeżdżających do Żnina, Wenecji, Biskupina i innych perełek Pałuk. To te opowieści stają się materią dla budowania wyobrażeń Polaków o genezie Pałuk. Z ostatnią legendą dostarczoną przez Feliksa Malinowskiego uzbierało się tych nowych, dotąd nieopublikowanych opowieści, jedenaście. To już był materiał na książkę. Marzeniem autora po ukończeniu przez niego 90. roku życia było wydanie tych 11 historii. Elżbieta Horka była wzruszona marzeniem pana Feliksa i szybko podjęła temat. Dzięki współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Pałuki, wydziałem promocji Starostwa Powiatowego w Żninie i Wydawnictwem Wulkan doszło w kilka zaledwie miesięcy do opublikowania książki zatytułowanej Legendy pałuckie II.

11 maja ub.r. w Muzeum Ziemi Pałuckiej zorganizowane zostało spotkanie autorskie z Feliksem Malinowskim. To był benefis tego autora, popis jego erudycji, wiedzy i poczucia humoru. Niestety, kilka tygodni później okazało się, że już więcej takich spotkań z autorem jego czytelnicy nie doświadczą. Feliks Malinowski odszedł od nas 17 lipca 2023 r., sześć dni przed ukończeniem 91. roku życia.

Pałuccy przewodnicy PTTK z tym najbardziej zasłużonym wśród nich, czyli Feliksem Malinowskim podczas spotkania, które odbyło się 11 maja 2023 r. w Muzeum Ziemi Pałuckiej fot. Karol Gapiński

Na wspomnianym spotkaniu w muzeum Feliks Malinowski odebrał ogrom podziękowań i gratulacji. Ciekawe plany przedstawił wówczas autorowi Legend Pałuckich burmistrz Żnina Robert Luchowski. Otóż ratusz podjął wtedy przygotowania do uruchomienia na ul. Wodnej źródełka dobrej, bo ze żnińskich wodociągów płynącej wody pitnej. – Przy tym wodotrysku będzie można zapoznać się z legendą pana Feliksa Malinowskiego “O czym pluska woda na ul. Wodnej” – powiedział wówczas burmistrz. Feliks Malinowski niestety nie doczekał uruchomienia tego wodotrysku, ale wszystko wskazuje na to, że teraz przedsięwzięcie to uda się zrealizować.

Ta fotografia jest przykładową realizacją ujętą w dokumentacji projektowej. Docelowo zdrój wody pitnej na ulicy Wodnej ma zostać posadowiony w zbliżonym kształcie. fot. archiwum Urzędu Miejskiego w Żninie

– “O czym pluska woda na ulicy Wodnej”. Taki tytuł nosi jedna z legend zmarłego przed kilkoma miesiącami Feliksa Malinowskiego. Niebawem legendarne poidło, z którego wodę czerpać mieli mieszkańcy Żnina u końca XIV wieku, znów stanie na ulicy Wodnej. W maju 2023 roku odbyło się spotkanie autorskie, podczas którego Feliks Malinowski zaprezentował II wydanie „Legend Pałuckich”. To właśnie podczas tego spotkania Burmistrz Żnina Robert Luchowski zapowiedział powstanie zdroju wody pitnej w miejscu wysłużonej drewnianej studzienki. Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Gminy planował posadowienie nowej konstrukcji odpowiadającej legendzie już w roku 2023. Niestety wstrzymanie wydatkowania środków spowodowane nieodbywaniem się sesji Rady Miejskiej zatrzymało i ten projekt. Zadanie znalazło się jednak w budżecie na rok 2024. Gmina Żnin zleciła projekt, a po jego wykonaniu uzyskano wszelkie niezbędne pozwolenia. Projekt zakłada posadowienie kamienia z odpowiednio ukształtowaną misą na wodę pitną. Każdy mieszkaniec miasta oraz turyści odwiedzający Żnin będą mogli skorzystać ze zdroju lub napełnić swoją butelkę. Umożliwi to montaż kranu czasowego. Tuż obok zdroju wody znajdzie się miejsce na tablicę, w której treści wspomniana zostanie postać Feliksa Malinowskiego. Znajdzie się na niej również odnośnik do pełnej treści legendy, planowane jest również uruchomienie jej wersji głosowej. Wykonawca prac niebawem przystąpi do wykonania zlecenia, tak aby uruchomienie zdroju było możliwe w najbliższych tygodniach. Gmina Żnin działa w tym zakresie w porozumieniu z potomkami Feliksa Malinowskiego oraz z Wydawnictwem Dominika Księskiego “Wulkan” posiadającym prawa do ww. legendy – przekazał nam 19 lutego br. Aleksander Kranc, rzecznik Urzędu Miejskiego w Żninie.

Osoby, które już teraz chciałyby zapoznać się z Legendami pałuckimi autorstwa Feliksa Malinowskiego mogą je nabyć w redakcji Pałuk oraz za pośrednictwem naszego sklepu internetowego.

Karol Gapiński

Zmarł Feliks Malinowski - nauczyciel, działacz społeczny, przewodnik PTTK, autor Legend Pałuckich (wideo)
Zmarł Feliks Malinowski – nauczyciel, działacz społeczny, przewodnik PTTK, autor Legend Pałuckich (wideo)

Był naszym Tonym Halikiem - rodzina z Kaszub żegna Feliksa Malinowskiego
Był naszym Tonym Halikiem – rodzina z Kaszub żegna Feliksa Malinowskiego

Był człowiekiem uczciwym, szczerym i życzliwym ludziom - pożegnanie Feliksa Malinowskiego
Był człowiekiem uczciwym, szczerym i życzliwym ludziom – pożegnanie Feliksa Malinowskiego

Co łączy ABC twoich emocji Maxie C. Maultsbyego i Legendy Pałuckie Feliksa Malinowskiego
Co łączy ABC twoich emocji Maxie C. Maultsbyego i Legendy Pałuckie Feliksa Malinowskiego

Legendy pałuckie Feliksa Malinowskiego - dziewiętnaste wydanie, 34 opowiedziane historie
Legendy pałuckie Feliksa Malinowskiego – dziewiętnaste wydanie, 34 opowiedziane historie

Aktualizacja: 19/02/2024 14:52
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolizja na ulicy Zamkowej w Końskich
Następny artykułTajemnice podziemnego miasta Derinkuyu