… tyle że nie byle jaka, bo Håkan Wernersson z Department of Materials Science and Applied Mathematics wspomnianej uczelni opracował specjalny model, zmniejszający o połowę poziom słyszalnych dźwięków. I choć pomysł zastosowania w podobnych rozwiązaniach fal dźwiękowych nie jest wcale nowy, to wykorzystana przez badacza metoda już tak – co więcej, gdybyśmy zdecydowali się masowo przejść na te śruby w procesie budowania, moglibyśmy zaoszczędzić sporo miejsca sufitowego i podłogowego, znacznie redukując grubość wymaganych materiałów.
– Z naszą śrubą możesz montować płyty gipsowe bezpośrednio do ścian, zwalniając w ten sposób dużo miejsca, a metr kwadratowy powierzchni może być wart tysiące dolarów – tłumaczy autor, który opracował nowe śruby we współpracy z akustykiem. Ten ostatni miał sprawić, by śruby znacząco zmniejszały hałas docierający do nas zza ścian, bo niepożądane dźwięki od sąsiadów czy z ulicy, a także innych pomieszczeń w tym samym budynku, to obecnie powszechny problem naszych mieszkań czy biur. Pochłaniające dźwięk śruby upraszczają więc izolację akustyczną, a do tego są odpowiednie do coraz popularniejszych budynków opartych o drewniane belki konstrukcyjne, gdzie problemy z akustyką są jeszcze większe niż w przypadku budynków betonowych.
A jak to w ogóle działa? Sound Screw to śruba podzielona w połowie sprężyną, która załamuje fale dźwiękowe – końcówka śruby osadza się ścianie, łeb przytrzymuje płytę gipsową, a pomiędzy nimi formuje się mechaniczne sprzężenie uniemożliwiające falom dźwiękowym przenikanie. Projekt zdążył już nawet zyskać uznanie Royal Swedish Academy of Engineering Sciences, a autorzy są niemal gotowi na komercjalizację. Mają zamiar udostępniać swój pomysł producentom, oferując im prawa do produkcji i sprzedaży śrub, ale na ten moment szukają partnerów do testów na dużą skalę:
– Nie weszliśmy jeszcze na rynek i potrze … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS