Zbyt dużo sztucznego światła w nocy i zbyt mało naturalnego światła w ciągu dnia, może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci – pokazuje nowe badanie. Wzięło w nim udział niemal 90 tysięcy osób, a wyniki sugerują, że nasza ekspozycja na światło, może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie.
Związek między światłem a ryzykiem zgonu
W badaniu, które trwało osiem lat, naukowcy analizowali, jak ekspozycja na światło o różnych porach dnia, wpływa na ryzyko przedwczesnej śmierci, w tym z powodów związanych z sercem i metabolizmem.
Uczestnicy – 89 tysięcy osób w wieku od 40 do 69 lat – nosili specjalne czujniki na nadgarstkach, które monitorowały ich sen i jakość snu. Wyniki pokazują, że osoby narażone na duże ilości światła w nocy, miały o 21-34 proc. wyższe ryzyko zgonu, podczas gdy osoby, które były wystawione na duże ilości światła dziennego, miały to ryzyko zmniejszone o 17-34 proc.
– Jaśniejsze noce i ciemniejsze dni mogą zaburzać nasz rytm dobowy, a zaburzenie to – co udowodniono – prowadzi do różnych problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, kłopotów ze zdrowiem psychicznym, a także większego ryzyka śmierci. Te odkrycia pokazały nam, jak ważne dla zdrowia są osobiste wzorce ekspozycji na światło – powiedział starszy autor badania prof. Sean Cain z Flinders University (Australia).
Gorszy sen przez pracę zdalną i hybrydową
Jak światło w nocy wpływa na nasze zdrowie i rytm ciała?
Naukowcy wyjaśnili, że światło w nocy zakłóca nasz naturalny rytm dobowy, który jest kontrolowany przez tzw. rozrusznik dobowy w organizmie. Kiedy jesteśmy narażeni na światło nocą, zaburzamy ten rytm, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu czy nadciśnienie, które są częstymi przyczynami śmierci.
Badacze sugerują, że unikanie światła w nocy i szukanie więcej światła dziennego, może poprawić nasze zdrowie i sprzyjać długowieczności. Podkreślają, że jest to łatwe do zrealizowania, dostępne dla każdego i tanie. Badanie uwzględniało wiele czynników, takich jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne oraz styl życia uczestników.
Nocne marki częściej chorują na cukrzycę
– Wyniki pokazują, jak ważne jest utrzymanie ciemnego otoczenia w godzinach nocnych, kiedy centralny rozrusznik dobowy jest najbardziej wrażliwy na światło, oraz poszukiwanie jasnego światła w ciągu dnia w celu wzmocnienia naszych rytmów dobowych – podkreślił współautor badania, dr Daniel Windred.
Dr Daniel Weinbrett dodaje, że szczególną ostrożność powinny zachować osoby z grup ryzyka, takie jak pacjenci z oddziałów intensywnej terapii czy osoby starsze. Jednak, jak zauważa, tak naprawdę każdy z nas powinien mieć to na uwadze, ponieważ zakłócenie naturalnego rytmu dobowego, może wpływać na zdrowie wszystkich, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.
Rytm dobowy wpływa na komórki odpornościowe
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS