A A+ A++

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyjście w góry wymaga odpowiedniego przygotowania – pełne wyposażenie, wygodne obuwie czy zapoznanie się z terenem to zaledwie garstka czynności, które warto zrobić przed wejściem na nieznany szlak. Warto także wspomnieć, że góry objęte są także regułami i zasadami, a ich złamanie może nas słono kosztować.  

Mandat za zbieranie grzybów? Może uszczuplić portfel o 500 złotych

Za co można dostać mandat w górach?

Szczególnie surowe przepisy obowiązują w Tatrzańskim Parku Narodowym, ale także w innych rezerwatach. Same Tatry co roku odwiedzają miliony turystów, co skutkuje wydeptywaniem ścieżek oraz ingerencją w dziką naturę, oraz dom dzikich zwierząt i gatunków roślin. Jednym z przepisów jest całkowity zakaz przebywania od zmierzchu do świtu w Tatrach, od 1 marca do końca listopada. Oznacza to, że nocowanie w górach jest całkowicie zabronione, z wyłączeniem schronisk. Nocne podróżowanie nie tylko jest niebezpieczne, ale i powoduje ingerencję w życie dzikich zwierząt. Za biwakowanie w górach możemy być ukarani mandatem w wysokości do 500 zł.

Dla wielu nadal nieoczywisty pozostaje zakaz śmiecenia w górach, a także palenia na szlaku. Pozostawione niedopałki grożą pożarem, z kolei odpadki i tworzywa sztuczne zagrażają naturze i zwierzętom. Jeśli zostaniemy przyłapani na jednym z powyższych wykroczeń, grozi nam kara od 50 do nawet kilkuset złotych. 

Zobacz wideo
Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Za te wykroczenia w górach grozi surowa kara

Chodzenie poza wyznaczonym szlakiem także zalicza się do listy górskich wykroczeń. Nie jest to jednak reguła. Mimo to warto uszanować dziką przyrodę i pozostawić ją w nienaruszalnym stanie. Opuszczając wyznaczoną trasę, nie tylko stwarzamy niebezpieczeństwo, ale także sami możemy się na nie narazić. Pamiętajmy zatem, że szukając wyjątkowych miejsc, możemy zostać nawet kilkusetzłotowym mandatem!

Zbieranie runa leśnego na terenie parków narodowych może wiązać się z karą nawet do 500 zł. A więc zbieranie grzybów, jagód, kwiatów, mchu czy innych roślin jest surowo zabronione. Warto podkreślić, że wszelakie przejawy i akty wandalizmu są znacznie bardziej surowe – za niszczenie przyrody grozi nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Poza wyżej wymienionymi zakazami warto pamiętać także, że w górach nie należy: 

  • słuchać głośno muzyki, 
  • wprowadzać psów (w większości parków narodowych), 
  • jeździć rowerem (głównie w parkach narodowych), 
  • parkować w miejscach niedozwolonych,
  • dokarmiać zwierząt,
  • zrywać i niszczyć roślin, 
  • rozpalać ognisk poza wyznaczonymi strefami, 
  • w Tatrzańskim Parku Narodowym kąpać w jeziorach, stawach i strumieniach!
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMniej niż 10 proc. więcej? Stracisz
Następny artykułWiktoria Azarenka odpowiada Ukraince Kostiuk: Marta ma mój numer