A A+ A++

Liczba wyświetleń: 216

Rezultaty badania przeprowadzonego na jednym z brytyjskich uniwersytetów nie należą do politycznie poprawnych. Wynika z nich, że za Brexitem głosowali ludzie o przeciętnie niższym ilorazie inteligencji. Jak zatem zdolności poznawcze wpłynęły na dokonany przez Brytyjczyków wybór?

Najnowsze badania wykazały, że zdolności poznawcze są ściśle skorelowane z tym, jak Brytyjczycy zdecydowali się zagłosować w referendum ws. Brexitu. Chodzi tu m.in. o pamięć, werbalną płynność, swobodne rozumowanie i rozumowanie numeryczne. Naukowcy z Uniwersytetu w Bath wykazali, że ludzie o „wyższym ilorazie inteligencji” częściej opowiadali się za pozostaniem UK w UE. Spośród osób o najsłabszych zdolnościach poznawczych, przeciwko Brexitowi głosowało tylko 40 proc. z nich. Z kolei w grupie osób dysponujących najlepiej rozwiniętymi zdolnościami poznawczymi takich osób było aż 73 proc.

W badaniu „Understanding Society” na Uniwersytecie w Bath wzięła udział reprezentatywna dla kraju próba 6366 osób. Warto też dodać, że wybrane osoby pozostawały w związkach – w liczbie 3183. Naukowcy pokazali, że partner o wysokich zdolnościach poznawczych zwiększał prawdopodobieństwo zagłosowania przez parę za pozostaniem w Wielkiej Brytanii. Osoba w parze o wyższych zdolnościach poznawczych częściej głosowała przeciwko Brexitowi.

Naukowcy coraz częściej wskazują, że to właśnie fake newsy i dezinformacja spowodowały, że ludzie zagłosowali za Brexitem. „To badanie tylko uzupełnia istniejące już dowody akademickie. Fakt jest bowiem taki, że słabe zdolności poznawcze zwiększają podatność ludzi na dezinformację” – zaznacza główny autor badania dr Chris Dawson. I precyzuje, że niektóre informacje, którymi opinię publiczną karmili zwolennicy Brexitu, były „wzajemnie sprzeczne, fałszywe i często oszukańcze”. „Osobom o słabszych zdolnościach poznawczych i umiejętnościach analitycznego myślenia trudniej jest wykryć i zignorować tego typu informacje” – dodaje Dawson.

Dawsonowi wtóruje też zresztą dr Paul Baker. Ten z kolei naukowiec mówi, że „słabo rozwinięte zdolności poznawcze mogą prowadzić do błędów w podejmowanych decyzjach”. „Wielu wyborców, którzy zagłosowali za wyjściem z UE, obecnie żałuje swojego wyboru. Jednocześnie badanie podkreśla, w jaki sposób nasilenie się dezinformacji oraz niezdolność obywateli do przeciwstawienia się tym błędnym informacjom podważają proces demokratyczny. A także, w jaki sposób mogą one zostać wykorzystane do wpływania na wyniki głosowania” – dodaje.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk

TAGI: Brexit, Opinia publiczna, Wielka Brytania

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrasnostawska Gala Kultury. Jubileusze w Bibliotece i KDK [GALERIA]
Następny artykułAutomatyczne łączenie okapu z płytą – czy to możliwe?