A A+ A++

3 października 2022 r. nasi zachodni sąsiedzi obchodzili Dzień Jedności Niemiec. Z tej okazji Prezydent Torunia Michał Zaleski wystosował listy z życzeniami, które trafiły do Pana dr Thomasa Baggera, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce oraz Pani Petry Broistedt, Nadburmistrz Getyngi, która jest naszym miastem partnerskim.

– Współpracę partnerską miast oraz przyjazne kontakty utrzymywane przez mieszkańców, traktujemy w Toruniu jako przejaw dobrych i sąsiedzkich relacji między Niemcami i Polską, a także jako cenny wkład naszych wspólnot miejskich w integrację międzynarodową. Nasze miasta wspólnie realizują inicjatywy wspierające demokrację, a także projekty na rzecz współpracy w duchu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Efekty naszych działań zbliżają społeczności obu miast – mówi prezydent Zaleski i podkreśla, że ta współpraca z Getyngą okazała się szczególnie ważna i owocna przy pomocy, jaka została wspólnie udzielona obywatelom Ukrainy: – Jeszcze raz dziękuję Pani Nadburmistrz za przekazanie do Torunia środków finansowych oraz ważnych i pokrzepiających informacji o wsparciu udzielanym narodowi ukraińskiemu, zmagającemu się nieprzerwanie z niepojętą agresją rosyjską. Waszą hojność i wrażliwość na losy ofiar wojny odbieram jako wielki gest serca.

Umowa partnerska z Getyngą została podpisana w 1978 roku. Przedstawiciele obu samorządów spotykają się kilka razy do roku. Goszczą się nawzajem podczas ważnych miejskich uroczystości oraz podczas kolejnych edycji Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Współpraca kulturalna obejmuje też prezentacje twórców sztuki i grup muzycznych oraz wymianę wystaw muzealnych. Współpracują uniwersytety i szkoły. Uczniowie z toruńskich liceów regularnie odwiedzają getyński X-LAB – eksperymentalne laboratorium naukowe, w którym młodzi ludzie mogą pod okiem naukowców zasmakować prawdziwej pracy naukowej z takich dziedzin, jak fizyka, biologia czy chemia. Młodzież z Torunia uczestniczy także w zainicjowanych przez Getyngę obozach dla pokoju. Przedstawiciele miast biorą udział w partnerskich imprezach sportowych. Wizyty studyjne organizują też dla siebie nawzajem stowarzyszenia i grupy zawodowe: lekarze, służby komunalne, strażacy, bractwa kurkowe, pracownicy branży turystycznej.

W obu miastach nie brakuje też widomych znaków współpracy: w Getyndze jest Park Toruński i Ławeczka Toruńska z żabą, w Toruniu – Ślimak Getyński (zjazd na Bulwar Filadelfijski), pamiątkowe obeliski oraz kwietnik w kształcie herbu Getyngi.

Fot. Małgorzata Litwin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat zainteresowany budynkiem przy stacji PKP
Następny artykułGmina przygotowana do dystrybucji jodku potasu