Sztuczny zbiornik wodny, nazywany przez miejscowych i turystów po prostu Soliną, powstał w 1968 roku. Zalano wówczas okoliczne wioski. W wielu z nich znajdowały się cmentarze i mimo ekshumacji obawiano się, że w przyszłości szczątki z niezlokalizowanych mogił mogą wypływać na powierzchnię wody. Z kolei cmentarz w Sokolu pewnego dnia zniknął w głębinie wraz ze zmarłymi.
Z wód Zalewu Solińskiego wypłynęły szczątki. Sprawa od lat była zamiatana pod dywan
Zalew Soliński kryje szczątki, które od lat wypływają na powierzchnię wody, gdy jej poziom się obniża. Początkowo, gdy ktoś natknął się na pływające kości czy czaszki, zakopywał je bez informowania o tym milicji i innych służb. Wszystko to w obawie przed przesłuchaniem czy oskarżenie o prowadzenie nielegalnej działalności w pobliżu zbiornika.
Mogę sobie tylko wyobrazić, co czuli ci ludzie, kiedy pomyśleli, że szczątki ich bliskich pływają w jeziorze. Być może mieli nadzieję, że kiedyś przyjadą i odwiedzą groby bliskich, ale tej nadziei ich pozbawiono
– mówi w rozmowie z “Polityką” Zygmunt Podkalicki, dawny mieszkaniec Soliny o pochłoniętym przez wodę cmentarzu w Sokolu.
Inni okoliczni mieszkańcy również wspominają, jak udawało im się natknąć na pływające po powierzchni zbiornika szczątki.
Szczególnie utkwiła mi w pamięci czaszka obwiązana pordzewiałym drutem. Ten człowiek wypłukany z grobu leżał twarzą do ziemi
– wspomina Tonia, która również mieszkała w okolicy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Dariusz Ginter z Wetliny, który w zeszłym roku wypoczywał nad Zalewem Solińskim, też natknął się na szczątki. Natknął się na nie, spacerując po plaży.
Było ich tak dużo, że dłuższą chwilę stałem jak wryty. Potem wszystkie wyzbierałem i zakopałem wyżej, gdzie woda już nie powinna sięgnąć
– relacjonował mężczyzna.
Skąd pochodzą szczątki? Nie ma pewności
Nie przeprowadzono szczegółowych badań, które jednoznacznie potwierdziłyby pochodzenie szczątków z Zalewu Solińskiego. Obecnie za każdym razem, gdy takowe wypływają, powiadamiana jest policja i prokuratura. Większość głosów opowiada się za tym, że pochodzą z cmentarzy zlokalizowanych na terenach zalanych wiosek. Mówi się również, że to szczątki żołnierzy z okresu drugiej wojny światowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS