A A+ A++

W końcu znalazłem kilka chwil, aby odwiedzić Izbę Pamięci Regionu Radomszczańskiego! Znajduje się ona w budynku na rogu ulic Kościuszki oraz Reymonta, całkiem niedaleko mojego miejsca zamieszkania. W niedzielne popołudnie wybrałem się tam, aby zobaczyć eksponaty, znaleziska stowarzyszenia Radomsk.

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

To kilka pomieszczeń zaadoptowanych na sale wystawiennicze. W jednym z nich znajdziemy stanowisko do poszukiwań za pomocą wykrywacza metali. W swoistej piaskownicy ukryte są „skarby”, które można znaleźć za pomocą specjalnego urządzenia. Poszukiwania na tym skrawku ziemi z pewnością przysporzą wiele frajdy, zwłaszcza młodszym zwiedzającym. W tym samym pomieszczeniu znajduje się stanowisko mennicze, z którego z chęcią skorzystałem. Mocno uderzając młotem wybiłem sobie dwie monety. Fajna pamiątka 🙂

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kolejne pomieszczenia to gabloty z monetami oraz innymi artefaktami wydobytymi z ziemi, a także mundury, maski gazowe, menażki. Wśród drobnych przedmiotów zalegających w gruncie i wydobytych przez członków stowarzyszenia są łuski, guziki, fragmenty szpadki, podkowy, bagnety, łyżki i inne. Na jednej ze ścian wisi przedwojenne godło Polski, które zostało zrzucone z budynku poczty przez żołnierzy Wehrmachtu. Gablota w jeszcze innym pomieszczeniu przeznaczona została na medale i inne odznaczenia, które pozyskało stowarzyszenie. W sumie muzeum to skupia się przede wszystkim na artefaktach związanych z militariami i wojskowością, ale tak jak wspomniałem, są też inne pamiątki dawnych czasów.

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Muzeum to jest otwarte dla odwiedzających w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godz. od 15 do 18. Wejście jest bezpłatne, ale można wspomóc działalność stowarzyszenia Radomsk poprzez symboliczny datek do puszki znajdującej się w jednym z pomieszczeń. Pewnie za jakiś czas jeszcze raz tam się pojawię, bo członkowie stowarzyszenia aktywnie działają w terenie i możliwe, że będą pojawiały się nowe eksponaty. Stowarzyszenie Radomsk nazwą przypomina nazwę mojej strony, ale od razu muszę zastrzec, że to zupełnie odrębne inicjatywy, a mój blog istnieje w sieci od 2015 roku.

204 razy oglądano od początku 51 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa PO opracowano innowacyjny sposób badania opon samochodowych
Następny artykułOlescy seniorzy do rakiet! Bo na sport nigdy nie jest za późno