Wielbiciele wody w plastikowych butelkach powinni bardzo zastanowić się nad jej dalszym kupowaniem, ponieważ może ona zawierać całkiem sporo mikroplastiku. Rozwiązaniem jest picie kranówki, najlepiej przefiltrowanej, choć większość dzbanków i tak nie jest w stanie całkowicie “przesiać” mikroskopijnych cząsteczek. Mikroplastik to problem globalny, nad którego rozwiązaniem ciągle pracują naukowcy. Być może jesteśmy już blisko.
Przełomowe odkrycie naukowców. Bardzo wysoka skuteczność
Badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Advanced Materials opracowali roślinną i w dużej mierze organiczną metodę filtrowania nano i mikroplastiku. Wykorzystali kwas garbnikowy i trociny, a system uzyskał niezwykłą skuteczność w usuwaniu cząstek, wynoszącą 99,9%. System stworzony przez naukowców wykorzystuje pompę, która przepycha wodę przez trociny. Nazywają ten proces bioCap. Celuloza, hemicelulozy i lignina w trocinach organicznych ułatwiają transport wody. Same trociny usunęłyby z wody niecałe dziesięć procent mikroplastiku. Jednak gdy do trocin dodano kwas garbnikowy, zrobiło to kolosalną różnicę. Ten związek polifenolowy jest naturalnym materiałem występującym w roślinach. Po włączeniu testy wykazały, że system odfiltrował od 95,2% do 99,9% wszystkich mikroplastików. Ponadto usunięto tworzywa sztuczne uważane za najbardziej szkodliwe dla człowieka, takie jak polistyren (PS), polipropylen (PP), polichlorek winylu (PVC) i polietylen (PE). To naprawdę przełomowe odkrycie.
Zobacz też: W Sinsay nowa kolekcja jesiennych dekoracji do domu. Klimatyczne, stylowe i urocze
Tanie, ekologiczne i skalowalne. Trociny to przyszłość
Trociny to produkt uboczny przetwarzania drewna, dlatego jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne i biodegradowalne. Co więcej-tanie. W oświadczeniu Orlando Rojas, autor artykułu powiedział:
Większość zaproponowanych dotychczas rozwiązań jest kosztowna lub trudna do skalowania. Proponujemy rozwiązanie, które można potencjalnie zmniejszyć do użytku domowego lub zwiększyć na potrzeby miejskich systemów oczyszczania. Nasz filtr, w przeciwieństwie do filtrów plastikowych, nie przyczynia się do dalszego zanieczyszczenia, ponieważ wykorzystuje materiały odnawialne i biodegradowalne: kwasy garbnikowe z roślin, kory, drewna i liści oraz trociny drzewne – produkt uboczny leśnictwa, który jest zarówno powszechnie dostępny, jak i odnawialny. Badania te dają promyk nadziei w ciągłych wysiłkach na rzecz usuwania mikro i nieplastików z wody, aby każdy mógł bezpiecznie pić.
Pozostało tylko czekać na wprowadzenie rozwiązanie w życie. Oby szybko, ponieważ coraz więcej badań mówi, że mikroplastik przyczynia się do problemów z płodnością, a także nasilenia nowotworów.
Zobacz też: Małgorzata Kożuchowska zachwyca nietypową kreacją – “luksusowa z Pani kobieta”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS